Jack Dorsey dao je ostavku u Twitteru kako bi mogao provoditi više vremena u svojoj drugoj tvrtki Square. Izbor između Twittera i Squarea izbor je između političkog utjecaja i s druge strane - direktnog profita. Square, platforma za plaćanje kojoj je suosnivač Dorsey vrijedi gotovo tri puta više od trenutne vrijednosti Twittera i iznosi oko 97 milijardi dolara. Međutim Square nikada neće moći napraviti ništa slično “Twitter revoluciji” niti će moći zabraniti potencijalni račun sada bivšem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
Generacija Z se, s druge strane, isključuje s vodećih platformi društvenih mreža. Broj novih članova na Facebooku i Instagramu pada, prema izvješću Bank of America. I Twitter i Facebook gube dok ih sve češće i velike tvrtke napuštaju, od modne kuće Bottega Veneta do Tesle, Lusha i JD Wetherspoona.
Logično je da investitori traže sljedeću "veliku stvar" u tehnologiji i da će šefovi društvenih medija tražiti načine da zarade od balona kriptovaluta. Prije nego što je otišao, Dorsey je pokušavao proširiti Twitter na nuđenje kripto-temeljenih plaćanja i usluga tokena. Njegova zamjena na mjestu glavnog izvršnog direktora, Parag Agrawal, imao je zadatak da razvije Twitterovu kripto strategiju i čini se vjerojatnim da će Twitter nastaviti tim smjerom. Ipak, oni nisu jedina društvena mreža koja pokušava iskoristiti takve mogućnosti. Facebookova matična tvrtka, Meta, do sada je bezuspješno pokušavala lansirati kriptovalutu. Ovaj potez bi imao više smisla za platformu kao što je Facebook, s obzirom na to da je uvijek nudila niz usluga, kao što su video, fotografije, stranice obožavatelja, igre, kupnja i prodaja itd., u usporedbi s jednostavnom uslugom mikroblogiranja na Twitteru.
Vrijednost kriptovaluta uglavnom je nusprodukt razvoja fiat valuta. Potonji su imali koristi od prezasićenosti rezervnog investicijskog kapitala uzrokovanog institucionalizacijom kvantitativnog popuštanja. Kripto bum od covid pandemije je stoga omogućen tako što su središnje banke slale novčanu ponudu. Ironično, kriptovalute su imale koristi upravo od politike središnje banke na koju se libertarijanska desnica obično žali.
Dorseyjevo vjerovanje u jednu globalnu kriptovalutu vjerojatno se neće realizirati. I, kako je istaknuo ekonomist Yanis Varoufakis, zapravo bi bilo katastrofalno da bitcoin doista zamijeni fiat valute. “Bitcoin zajednica” ne bi imala poticaja za proširenje ponude novca u slučaju krize. Taj bi scenarij koristio bogatim vlasnicima novčića, kao što su tehnološki monopolisti, investicijski bankari i energetski oligarsi, dok bi uništio živote svih ostalih.