Poljubac kao rješenje

Jeste li se ikad pitali zašto se uopće ljubimo u usta?

23. kolovoz 2021.
Fotografije: Unsplash

Jačaju društvene veze, razbuktavaju hormon sreće, sagorijevaju kalorije, jačaju imunitet!

Manje od polovice svih društava ljubi se usnama, prema studiji 168 kultura iz cijelog svijeta. William Jankowiak, profesor antropologije na Sveučilištu Nevada Las Vegas, otkrio je da se samo 46% ljubi usnama u usne - u romantičnom smislu, isključujući ljubljenje roditelja odnosno djeteta.

Dvije teorije o tome zašto ljudi imaju potrebu za ljubljenjem proizlaze između ostalog iz ideje da kao bebe imamo urođenu sklonost dodirivanju usnama. U jednom slučaju može biti da dodirivanje usana povezujemo s dojenjem, a taj je refleks svima urođen. Postoji i interpretacija da se majke i njihova djeca vežu zbog ljubljenja, odnosno prijenosa hrane. Majke naših davnih predaka znale su u ranim godinama prethodno sažvakati hranu i prenijeti je izravno u usta svojoj djeci, unučadi. To je nešto što se vidi i kod naših najbližih predaka - čimpanzi - kao i kod drugih velikih majmuna.

image
Fotografije: Unsplash

Kulture koje se ne ljube usne u usne pronalaze druge načine da budu intimne, kaže autorica Sheril Kirshenbaum. "Tu je malajski poljubac koji je Darwin opisao, gdje su žene čučale na tlu, a muškarci bi se nekako nadvijali nad njih i brzo se pomirisali - uzeli uzorak mirisa." Jedan od razloga zašto smo možda bili prisiljeni približiti se partnerovom licu je da ih dobro nanjušimo. Miris može otkriti sve vrste korisnih informacija: prehranu, prisutnost bolesti, raspoloženje i srodnost. Mnoge životinje imaju daleko sofisticiranije osjetilo mirisa od nas, pa ne moraju biti ni blizu niti toliko bliske.

image
Fotografije: Unsplash

Postoji niz zanimljivih trivija vezanih za ljubljenje. Na primjer, tijekom ljubljenja s partnerom razmjenjujemo puno toga: 60 miligrama vode, 0,5 miligrama bjelančevina, 0,15 miligrama sekreta žlijezda, 0,4 miligrama soli i oko 22.000 različitih vrsta bakterija. Zatim, jedan običan poljubac sagorijeva 6,4 kalorije u minuti, a to znači da je par koji drži rekord u ljubljenju potrošio 24.198,4 kalorije. Strastveni poljubac sagorijeva i do 20 kalorija u minuti. Na hit listi onih koji se rado ljube, Njemačka je na drugom mjestu s četiri poljupca po danu, odmah iza Švedske. Francuzi i Talijani se ljube kao ludi - čak sedam puta dnevno.

image
Fotografije: Unsplash

I za kraj – dosta važna informacija za lijenčine: ljubljenje stimulira ista područja u mozgu kao i bavljenje sportom. Posljedice su slične: srce brže kuca, zjenice se šire, disanje je dublje, krvni tlak i temperatura rastu, tijelo proizvodi više adrenalina i inzulina.

 

Veliki Guy de Maupassant je rekao da je poljubac besmrtan: "Putujte s usne na usnicu, iz stoljeća u stoljeće, iz doba u vijek. Muškarci i žene sakupljaju te poljupce, nude ih drugima, a zatim redom umiru". Dok je Paul Verlaine bio puno pjesnički raspoloženiji: "Poljubac. Jaglac u vrtu milovanja."

Koga ljubite danas?