Diplomirana novinarka i profesionalna copywriterica,koja se u slobodno vrijeme bavi ilustracijom te živi i radi u Zagrebu, predstavlja nam Strašku. Naša autorica Ivana Štrukelj mrzi kad joj je dosadno, pa kad ne smišlja slogane i ne snima reklame, stvara zabavne likove koji obično razveseljavaju ljude i žive poprilično kul živote, barem u njenoj glavi. Osim što se iz dana u dan trudi biti kreativnom bez da "prolupa", dosta energije troši i na svoju muzu u obličju francuske buldogice koja se odaziva na ime Doti, gledanje crtića i filmova, čitanje gomile knjiga i stripova, putovanja po svijetu te ekskurzije do obližnjih joj bazena.
Na platou ispred Bookse, u subotu 5. lipnja u 12 sati na predstavljanju prve slikovnice "Straška postavlja teška pitanja" gostovat će autor Želimir Periš i ilustratorica Ivana Štrukelj, s kojima je udruga K-zona surađivala i pri kreiranju društvene igre Strašne žene, te će otkriti kako je tekao nastavak te suradnje pri razvoju lika Straške i njenih avantura, a sve u sklopu 15. Vox Feminae Festivala. Ususret tom događaju, pozvali smo ilustratoricu Ivanu da nam kaže nešto više o Straški, ali i situaciji "oko nas".
Tko je Straška?
- Straška je djevojčica koju sve zanima, koja voli čitati i učiti o svijetu oko sebe. Kada sasvim slučajno otkrije priču o liku i djelu "strašne žene" Marie Curie to je potakne na postavljanje brojnih pitanja od kojih na neka zaista nije jednostavno odgovoriti.
Što vam sintagma "Strašna žena" znači?
- Kada bi pričala o nekome vrijednome divljenja, moja baka Ana koristila bi pridjev "strašan" i to je jedan od razloga zašto mi je projekt "Strašnih žena" sjeo na prvu. Iako nisam sigurna koliko se danas u kolokvijalnom govoru koristi u tom kontekstu, mislim da je ta dvoznačnost izvrsna, budući da ljudi vrlo često strahuju od onih koji su na bilo koji način napredniji, sposobniji ili jednostavno drugačiji od njih samih.
Koja su vas teška pitanja zanimala?
- Bojim se da ja kao dijete nisam bila angažirana poput Straške, već sam se uglavnom pitala kad i kamo ćemo na izlet ili na sladoled.
Na koja od njih je, po vama, najteže pružiti suvisao odgovor?
- Šalu na stranu, mislim da su najteža pitanja koja Straška postavlja ona koja preispituju činjenice koje uzimamo "zdravo za gotovo" pa samim tim za sobom umjesto suvislih odgovora povlače brojna nova pitanja. No Straška na kraju ima odgovor na sve, i ne, nije 42, no da bi saznali koji je, morat ćete pročitati slikovnicu.
Kako ste osmišljavali Straškine avanture i čime ste se posebno – inspirirali?
- Straškine je avanture osmišljavao autor teksta, Želimir Periš, a ja sam nastojala vizualizirati ih na što zabavniji, maštovitiji i oku ugodniji način.
Što vidite kao poseban izazov u postajanju/bivanju ženom u našemu suvremenom kontekstu?
- Kao mladoj mami malene djevojčice, trenutno mi je najveći izazov izbalansirati sve obaveze, što poslovne, što obiteljske, a uz to uloviti i koji trenutak za sebe. To vjerujem danas predstavlja izazov većini žena.
Kako čitate recentne antifeminističke i feminističke postupke u našoj političkoj zbilji? Poput regionalnog Me Too pokreta do nasilja nad ženama koje i dalje doživljava neadekvatnu reakciju javnosti.
- Iako mi se čini da se stvari polako mijenjaju na bolje, jako me žalosti činjenica da se u pojedinim životnim segmentima mi žene još uvijek moramo dodatno dokazivati i boriti za jednaka prava, mogućnosti, ili zaštitu, čak i u naizgled civiliziranim društvima. Optimistično se nadam da će unatoč općem kaosu i lošoj situaciji u zemlji spomenuti pokreti podići razinu svijesti dovoljno da se, poput Straške, i mi odrasli zapitamo što možemo učiniti da bi svakodnevica u nekoj bliskoj budućnosti bila sigurnija, pravednija i bolja za sve.