Queen of Nice

Nakon 19 godina nema više showa Ellen DeGeneres: pritisak ili dobrovoljni odlazak?

14. svibanj 2021.
Fotografija: RexFeatures 

Ukidanje kultnog showa možda ipak nije tek ono što PR službe ili sama voditeljica nude kao odgovor - možda je nešto puno očitije?

Ellen DeGeneres više neće voditi svoj kultni istoimeni TV show. Nakon 19 godina – 2022. prestaje emitiranje. Navodno jer je takav ugovor potpisala i navodno jer ju je slavna supruga Portia de Rossi odavno ohrabrivala na taj korak i navodno jer joj je vođenje tog showa prestalo biti izazovno i navodno jer vjeruje u brojeve pa kaže "1 je broj početka, 9 je broj kraja, pa zato 19". Godišnje je zarađivala 50 milijuna dolara dok je u minuloj karijeri zaradila "samo" pola milijarde dolara. Starija i iskusnija kolegica Oprah Winfrey do sada je zaradila preko 3,5 milijarde dolara. Upravo je nju ugostila u emisiju u kojoj je obznanila svoj odlazak.

U propagandnoj mašineriji neki komunikacijski trikovi, iako su banalni i "prozirni" redovito – prolaze. Cijela PR kampanja okončanja ove velike produkcije bazirana je na retorici izbora, zasićenja, slobode, kreativnosti. Dakako, u centru tih PR elemenata je kreativka Ellen DeGeneres koja, od kada je obznanila svoj odlazak, ponavlja jedne te iste odgovore – naime, istu je argumentaciju iznijela u velikom intervju za Hollywood Reporter kao i u "intimnom" razgovoru sa svojom prijateljicom Oprah Winfrey, neovisno o tome što je taj razgovor više bio o Oprah i njezinom trenutnom radu na produkciji projekta "The me you can´t see" s Princem Harryjem i novoj, nedavno objavljenoj knjizi o mentalnom zdravlju "What happened to you?" koju je napisala s Bruceom D. Perryjem i njezinim intimnim lamentacijama i reminiscencijama na davno svršeni show.

Međutim, sve je jasnije da je pritisak "javnosti" odradio svoje. Nakon velikog skandala koji je trajao skoro cijelu godinu, a ticao se njezinog odnosa prema suradnicima i mogućeg rasizma i verbalnog zlostavljanja koje je znala "proizvoditi" - hiperkorektno tržište i sponzori više to nisu mogli trpjeti (jasno je tko dolazi prvi u hranidbenom lancu). Gledanost je, unatoč ogromnoj podršci A liste hollywoodskih izvođača pala i povjerenje u PR mantru "be kind" koju je ona zastupala se smanjilo. Naime, za Ellen DeGeneres, slavnu voditeljicu i komičarku, problemi su počeli s početkom karantene i korona krize kada je prozvana za ignoranciju i aroganciju, a nakon toga optužbe su se samo nizale. Optužena je, iako većina toga nikada nije dokazano (što je problem per se) za nedosljednost, lažnu pristojnost i umiljatost, ali i za toksičnu atmosferu na setu. Jasno, prosječnom je radniku i konzumentu ovakvih sadržaja potpuno nejasna tužba jer se većina ljudi, više ili manje – u kapitalističkim uvjetima proizvodnje rada nalazi u sličnoj ili istoj radnoj atmosferi. Samo njihove poslovne i ine životne cijene nisu procijenjene na 50 milijuna dolara godišnje, stoga - "javnosti" nisu interesantne.

DeGeneres se godinama predstavljala kao Queen of Nice, njezini suradnici, pa čak i neki glumci, tvrdili su da je ona sve - samo ne to. Ipak, ta lista nije toliko impresivna i interesantna što ne znači ništa – niti da su govorili istinu niti da su lagali. Činjenica je tu – šteta je učinjena, kredibilitet je srozan i emisija se gasi. Bivši zaposlenici optužili su dio producentskog tima njezinog showa za psihičko, emocionalno i seksualno zlostavljanje, a među optužbama su se našle i one za rasizam i mobing. Dobar je dio tima dobio otkaze, voditeljica se ispričala – ali očito to sve nije bilo dovoljno. Kultura otkazivanja isporučila je još jednu žrtvu – i ovaj je put bio dovoljan orkestrirani medijski napad da se efekt diskreditacije i difamacije pokaže kao najefikasniji oblik, od svojih početaka u industriji propagande. Pitanje je hoće li se te žrtve ikada moći zapravo obraniti i hoće li javnost, očito ne samo hrvatska no i svjetska, iznova steći povjerenje u ulogu vlastitog pravosuđa. Bilo bi to dobro prvenstveno radi manjih igrača (nas) u ovom hranidbenom, nepoštenom lancu, zar ne?