MALE STVARI

Oni dani u mjesecu? Spasite planet Zemlju menstrualnom čašicom!

22. travanj 2020.
FOTOGRAFIJE: iStock; Profimedia

Zašto je menstrualna čašica ekološki najbolja opcija za mjesečnicu te zašto biste joj trebale dati šansu? Slavimo Dan planeta Zemlje i preporučujemo da si olakšate ‘one dane u mjesecu‘ te usput pridonesete očuvanju okoliša.

Plastika je velik problem za planet Zemlju, koja 22. travnja slavi svoj dan. Ove ga godine konačno slavi kako treba - s minimalnim brojem ljudi koji je uništavaju naprosto jer su putovanja velikim dijelom zaustavljena i mnogi su kod kuće. Međutim, plastiku nije tako lako maknuti iz uporabe. 

Znamo već kako možemo smanjiti naš utjecaj na planet - od recikliranja i odvajanja otpada, kupovine što manje plastike ili ponovne uporabe plastičnih i drugih proizvoda od primjerice stakla i drugih materijala, ekonomičnija upotreba vode... Ali, što je s menstruacijom i higijenskim proizvodima koje koristimo ne zato što želimo, nego zato što jednom mjesečno - moramo?

Prema podacima National Geographica, procjenjuje se da žena u tijeku svog života (u prosjeku se radi o oko 40 godina menstruiranja) koristi između pet i 15 tisuća tampona i uložaka, a sve to završava na otpadu koji se ne može reciklirati te sadrži puno plastike i mikroplastike koja šteti okolišu. 

Postoji način da spasimo Zemlju i dok imamo menstruaciju, a sve uz pomoć - menstrualne čašice. 

Postala je popularna prije nekoliko godina, čini se da je "pokret" imao svoj vrhunac, ali ne bismo je smjeli pustiti da padne u zaborav jer čašica je stvar koja bi mogla donijeti puno dobroga ne samo za žene, nego i za naš planet. 

Ona je najekološkiji proizvod koji možemo koristiti za vrijeme menstruacije jer je izrađena od silikona i traje godinama. 
Što se tiče dobrobiti za žene i njihovo zdravlje, čašica je daleko ispred uložaka i tampona. Silikon od kojeg je izrađena nema lateksa pa je mogućnost alergijske reakcije smanjena na minimum, lako se pere i na sebi ne zadržava ostatke krvi. 

Nema ni šanse za padanje u anafilaktički šok, koji se može javljati pri upotrebi tampona. Čašica ne isušuje vulvu, a krv koju skuplja se ne apsorbira, nego cijela iscuri u čašicu, što je puno zdravije od tampona. Također, ako koristite čašicu, nema neugodnog mirisa, koji se zna javiti uz korištenje uložaka i tampona. Mnoge žene kažu kako su im se smanjili i grčevi tijekom menstruacije nakon što su počele koristiti čašicu. 

Što se tiče povezanosti zdravlja i ekologije, čašica je jedan od rijetkih higijenskih proizvoda za menstruaciju koja nema plastike. 
Tanki slojevi polipropilena ili polietilena nalaze se na stražnjoj strani uložaka, a plastika se nastavila dodavati s godinama razvoja pa je zahvaljujući njoj današnji uložak toliko tanak, ima "krilca" te se može zalijepiti za donje rublje kako se ne bi micao.

Također, sve više higijenskih uložaka koristi tanke slojeve poliestera u samom "tijelu" uloška kako bi mogli upiti što više tekućine. U ulošcima i tamponima u SAD-u i Francuskoj pronađena je kemikalija glifosat, čija se toksičnost i kancerogenost još istražuje, a Svjetska zdravstvena organizacija proglasila ga je "vjerojatno kancerogenim". Glifosat je inače sastojak pesticida. 

Tamponi su pojedinačno zamotani u plastiku, aplikatori su također plastični, a neki brendovi koriste i tanke slojeve plastike u samom tamponu, također kako bi poboljšali apsorpciju. 

image
Čašica ne sadrži plastiku i može se koristiti godinama

Menstrualna čašica dobra je i za vaš budžet, ne samo za planet Zemlju. Traje godinama pa je trebate platiti jednokratno, a košta između 150 i 300 kuna. Za usporedbu, jedno veliko pakiranje uložaka košta 30-40 kuna, isto kao i pakiranje tampona. 

Uz čašicu, koju, ako je dobro stavite, nećete ni osjetiti, možete plivati, vježbati, možete je koristiti ako imate hormonsku spiralu, a postoje i neke vrste čašice uz koje možete imati i spolne odnose. Vrlo je važno odabrati pravu veličinu za sebe - ako imate obilnija krvarenja, nemojte uzimati sklopivu nego se radije odlučite za onu veću i čvršću.  

Menstrualna čašica također može "držati" između 8 i 12 sati, što znači da ćete minimalizirati mijenjanje tijekom dana, a iznimno rijetko se dogodi da se izlije. One funkcioniraju na vakuum pa se ne miču, a mogu zadržati puno krvi, također ovisno o tome koji ste model izabrali. 

Lako se peru, uglavnom vam je dovoljna topla voda i sapun, a bilo bi dobro što ćešće je prokuhati kako biste uklonili bilo kakvu mogućnost ostataka prljavštine. 

Mnoge žene groze se stavljanja i vađenja čašice, no iz osobnog iskustva mogu reći da je to samo stvar prakse - baš kao i s tamponima. Upute su priložene uz svaku čašicu koju kupite. Neke se užasavaju gledanja krvi, no vjerujte da je puno lakše vidjeti krv u čašici nego skorenu na ulošku ili tamponu.

Uostalom, benefiti su toliki da sam sigurna da ćete se naviknuti na svoje tijelo, a usput ga i malo bolje upoznati. Menstrualna čašica, ukratko, sjajan je način da pomognete sebi i planetu Zemlji i definitivno je ulaganje koje će se isplatiti.  

image
Lunette čašica (269,90 kn), dostupna na web shopu Terra Organica
Intimina Ziggy čašica (300 kn), s kojom je moguć spolni odnos, dostupna u ljekarnama
Mooncup (220 kn), dostupna u ljekarnama