Diana Widmaier Picasso

Unuka Pabla Picassa govori o svojem brendu nakita Menē

31. siječanj 2020.
Fotografije: Menē Press
Iliana Kljaić

Kustosica i unuka svestranog genija Pabla Picassa svoju strast prema umjetninama prenosi na zlato i platinu kroz kolekcije nakita, za koji smatra da je izvrstan način investiranja.

Diana Widmaier Picasso toliko je opčinjena skulpturama Louise Bourgeois da je njezina djela "Spider", "Arch of Hysteria" i "Spiral" odlučila - pozlatiti. Zamislila ih je kao privjeske za lančić koje potpisuje njezina tvrtka Menē. Inače, ta 46-godišnja povjesničarka umjetnosti unuka je jednog od najcjenjenijih svjetskih umjetnika, Pabla Picassa, koji je umro godinu dana prije njezina rođenja. Dianina majka Maya najstarija je Picassova kćer, iz turbulentne veze s Marie-Therese Walter. Baka je Dianu u rodni Pariz došla vidjeti samo jednom, kad se rodila, te vratila na jug Francuske gdje je živjela prilično povučeno. Četiri godine poslije smrti Pabla Picassa, svoje nikad prežaljene ljubavi, oduzela si je život.

Diana Widmaier Picasso o slavnom djedu najviše je doznala proučavajući njegova djela, a u posljednjih pet godina postavila je velike i iznimno posjećene izložbe u New Yorku, Rimu i Parizu posvećene Picassu. Krajem prošle godine izdavačka kuća Assouline objavila joj je knjigu "Picasso: The Impossible Collection", u kojoj je na stotinjak slika prikazala umjetnikovu svestranost te razne tehnike i materijale kojima se poigravao. Za Gloriju Glam progovorila je o obiteljskim vezama, nadahnuću te o nakitu kao izvrsnoj investiciji.

Vaš je djed izrađivao nakit, a teta Paloma Picasso legendarna je kreatorica nakita za draguljarsku kuću Tiffany&Co. Kako ste se vi našli u tom svijetu?

- Čini se da nam je u genima ista ljubav -  ona prema antikvitetima, povijesti i različitim kulturama. Nakit je jedna od prvih umjetničkih formi u povijesti čovječanstva, a ukrašavanje i talismani svojom magijom privlače mnoge umjetnike i dizajnere.

Jeste li naslijedili koji komad nakita?

- Volim nakit jer se njegova vrijednost oplemenjuje prenošenjem s generacije na generaciju. Od majčine tete naslijedila sam nekoliko prekrasnih komada s potpisom francuskog dizajnera Renea Boivina, koji je stvarao početkom prošlog stoljeća.

image
'Spiral' i 'Arch of Hysteria', remekdjela kiparstva, kao privjesci za lančić, izrađeni od platine i zlata

Kakav nakit najradije nosite?

- Najdraži mi je onaj koji ima umjetničku vrijednost ili antikni iz doba renesanse i starog Egipta.

Kako je nastao brend Menē?

- Prije tri godine osnovala sam ga s Royem Sebagom, pokretačem banke Gold Money, u kojoj klijenti čuvaju zlatninu. Koristimo samo čisto 24-karatno zlato ili platinu - bez dijamanata i dragog kamenja. U prošlosti, kao i danas, zlato ima iznimno značenje - Egipćani su se zakapali u piramidama okruženi zlatom jer su vjerovali da će ih učiniti besmrtnima, a danas je na cijeni i zbog svojih antibakterijskih svojstava. 

Po čemu je vaša tvrtka posebna?

- Naš koncept je tzv. investicijski. Cijene ovise o tržišnoj vrijednosti zlata na dan kupnje, dok usluge dizajna čine tek 15 ili 20 posto od ukupne cijene. Nakit ćemo uvijek otkupiti ako ga više ne želite, no do sada to još nitko nije učinio - čini se da se kupcima sviđa što i kako radimo.

image
Prsteni iz kolekcije Menē inspirirani vijencem, zvrkom i dugmetom

Odakle ime brenda?

- Menē (čita se manej, op. a.). dolazi od aramejske riječi nastale prije četiri tisuće godina, koja je prva simbolizirala novac. Tijekom povijesti izraz "novac" uvijek je označavao standardnu težinu i čistoću zlata ili srebra. 

image
Devet metara visoka skulptura pauka Louise Bourgeois, jedne od najutjecajnijih kiparica 20. stoljeća

Posljednju kolekciju nakita izradili ste prema djelima Louise Bourgeois, jedne od najutjecajnijih kiparica 20. stoljeća.

- Obožavam njezin cjelokupni rad i smatram da zaslužuje posebno mjesto u povijesti umjetnosti. Za ovu ekskluzivnu kolekciju surađivali smo sa Zakladom Easton, koju je kiparica osnovala 1980-ih. Tri njezina djela odabrala sam uz pomoć prijatelja Jerryja Gorovoya, voditelja Zaklade, i ovo mu je prvi put da surađuje s nekom tvrtkom koja proizvodi nakit. Njezine skulpture odražavaju najveće dubine ljudske duše, i oživljavaju je. Željela sam prikazati tu jaku osobnost u nakitu jer sam oduvijek smatrala da snaga i moć mogu nastati i iz delikatne ženske ljepote, a 24-karatno zlato savršen je materijal za predstavljanje autoričinih djela i njihovog  simboličkog značenja.  

Skulpture Louise Bourgeois odražavaju najveće dubine ljudske duše, i oživljavaju je. Ona je dokaz da snaga i moć mogu nastati i iz delikatne ženske ljepote

 

Planirate li koju kolekciju posvetiti Pablu Picassu?

- Ne mogu vam to otkriti, ali ću vam reći da planiramo suradnje koje uključuju slavna imena arhitekture i dizajna.

Je li itko primijetio da nalikujete baki Mariji-Theresi Walter?

- Čula sam to već nekoliko puta i to me silno zabavlja.

Prije dvije i pol godine postali ste majka kćeri Lune.

- Mogu samo reći da me majčinstvo promijenilo u trenu. Nabolje - naravno. 

image
Diana Widmaier Picasso

Kad ste postali svjesni veličine svojega djeda?

- U djetinjstvu sam slušala mnoge zanimljive priče o njemu, no to su za mene bile samo priče o članu obitelji. Njegovu veličinu upoznala sam mnogo kasnije. Dok sam radila na kategorizaciji njegovih skulptura, za što mi je trebalo više od deset godina, postupno sam otkrivala njegovu genijalnost. Studirala sam njegov rad, proučavala gdje se inspirirao i kako je s jednog medija prelazio na drugi. U svijetu je Picasso najpoznatiji po tome što je revolucionarizirao slikarstvo, ali jednako je učinio i s kiparstvom. Prije pet godina surađivala sam s Didierom Ottingerom na izložbi "Picasso.Mania" postavljenoj u pariškom Grand Palaisu, na kojoj su izlagana djela nastala od 1960. godine. Tad sam shvatila koliko je utjecao i na druge kreativce, poput filmskih redatelja, glazbenika, koreografa i arhitekata. Smatram da je njegova najveća vrijednost u tome što je ohrabrio mnoge umjetnike i potaknuo ih na razmišljanje. 

Početkom godine je objavljeno da je njegovu sliku "Bista žene”, vrijednu 20 milijuna funti, jedan mladić oštetio u muzeju Tate Modern. Kako gledate na to?

- Prestrašno. Mislim da je iznimno važno da se ljude educira o vrijednosti umjetničkih djela.

Na čemu trenutačno radite?

- Na još jednoj uzbudljivoj kolekciji nakita i novoj izložbi o Picassu i Rodinu, koja se otvara u rujnu u Parizu. Nipošto je nemojte propustiti!