Block ti je frend

Koliko dugo nakon prekida maknuti sve dokaze o bivšoj ljubavi s društvenih mreža?

13. lipanj 2020.
FOTOGRAFIJE: Profimedia

"Nedostaju mi dani kad si imao jedan telefonski broj i jedan aparat za govornu poštu i on je imao jednu kasetu, a na toj kaseti si imao poruku od frajera ili nisi. Sad moraš ići okolo provjeravati sve te različite portale samo kako bi te odbili na sedam različitih tehnologija. Naporno je."

Citat je ovo iz romantične komedije "He's Just Not That Into You" kojeg se sjetim često, pogotovo nakon prekida. Jer prije si mogao samo prekinuti s osobom i ako se slučajno ne sretnete u gradu, to je to. Nećete više imati kontakta.

Danas nakon prekida moraš ići na sve svoje profile i pažljivo "češljati" objave, brisati zajedničke fotografije, mijenjati status, maknuti tagove, unfriendati, unfollowati, u nekim slučajevima blokirati... I ne samo tu osobu s kojom si prekinuo, nego i sve njegove/njezine frendove koji su pripali njemu/njoj jer bez te veze nemate ništa zajedničko. Moraš prolaziti kroz cijeli taj proces prekida stalno, praktički svaki dan. Užasno je iscrpljujuće. 

Jedan od najtežih trenutaka nakon prekida dugogodišnje veze bilo mi je jutro kad sam otvorila Facebook ništa ne sluteći, a tamo me dočekala fotografija mog bivšeg i našeg psa. Memories. Facebook je mislio da bih se htjela podsjetiti na taj dan prije xy godina. Zašto bi to itko htio, uopće ne razumijem, ali sam se brzo sabrala i isključila tu opciju.

Prošle su godine dok nisam obrisala zajedničke fotografije s profila. Isprva sam zaboravila na sve to, a onda se nisam mogla natjerati da to učinim. Prvenstveno zato što ne žalim što se to dogodilo, ne žalim što sam provela neko vrijeme s tom osobom u vezi, što smo dijelili život. Bilo je lijepo i u tom sam trenutku to htjela podijeliti sa svima. Osjećala sam kao da bi bilo pogrešno izbrisati to. Brisanje fotografija na Facebooku neće izbrisati taj period iz mog života i ne želim to učiniti. Ne sramim se.

S druge strane, nakon nekog vremena, te su fotografije postale suvišne. Društvene mreže pretvorile su se u neku vrstu dnevnika, bilježe trenutke u vremenu koji su nam bili toliko važni da smo ih htjeli podijeliti sa svijetom. Ne znam jeste li se ikad suočili s tolikim cringeom kao kad čitate svoj stari dnevnik. Pokušala sam više puta pročitati neke svoje zapise s početka srednje škole - to je gotovo nemoguće. Najradije bih se vratila u prošlost i samoj sebi opalila šamar. 

Vrlo je slično osjećaju kad vidite neki svoj post na društvenim mrežama od prije dvije-tri godine. 

Postoji li uopće neki bonton u vezi toga? Teško je procijeniti što je u redu obrisati, a što nije. Pogotovo zato što društvene mreže imaju snažan utjecaj na naše mentalno zdravlje. A nakon prekida postaju igralište opasnog natjecanja zvanog: "Tko je pobijedio u ovom prekidu?" Revenge body, revenge dress, tko je brže ušao u rebound vezu s nekim užasno zgodnim... Možda to niste svjesno odlučili, ali rijetko kad ćete nakon teškog prekida na društvene mreže staviti fotku na kojoj natečenog lica od plakanja jedete sladoled iz kutije. Ne, sredit ćete se i objaviti najseksi selfie ikad - tzv. thirst trap - ili fotku iz izlaska s frendicama na kojoj izgledate kao bomba i tako se dobro zabavljate da to nije istina. Potpuno je prirodno da želite bivšem/bivšoj reći: "Evo ti, to si izgubio, sad pati do kraja svog jadnog života."

Razumljivo. Svi smo to radili. Ali, aktivno sudjelovanje u takvim igrama može biti samo loše za vaše zdravlje - izbrisati fotografije i blokirati bivšeg bez da ga stalkate na mrežama bila bi najbolja opcija, ali znamo da to nije uvijek moguće.

Svi su već upoznati s terminom FOMO - fear of missing out, odnosno strahom od toga da propuštate nešto. Ali što je sa strahom od iskakanja bivšeg dečka ili cure na feedu? Ili strah od toga da ćeš ispasti neuspješan/neduhovit/neprivlačan na društvenim mrežama pred bivšim? A tek paranoja da će te netko tagirati na fotku na kojoj si loše ispao...

Cijeli je proces prekida na društvenim mrežama stvarno je naporan, ali ipak bih ga uvijek preporučila. Prođite kroz to, stisnite unfriend, ponekad čak i block, promijenite profilnu i idite dalje. Sve to na društvenim mrežama ionako je vrlo simbolično. Brisanje fotografija neće vam magično izliječiti slomljeno srce, ali može biti velik i važan korak prema tome. Ako vas živcira što vam bivši još uvijek gleda storyje ili lajka statuse, naprosto ga maknite - blokirajte ga. 

Jedino što je definitivno zabranjeno prema bontonu je pisanje pasivno agresivnih ili samo agresivnih ili bilo kakvih drugih statusa o prekidu i toj osobi. Vjerojatno ste uvjereni da ste smislili savršenu uvredu za bivšeg zbog koje će vaši frendovi misliti da ste nevjerojatno duhoviti te istovremeno i biti u šoku jer vas je tip ostavio. Zaustavite se i nemojte stisnuti "objavi".

Sve što napišete bit će nezrelo i svima će biti neugodno jednako kao i vama kad za mjesec dana vidite taj status. Sjetite se da bi neki potencijalni poslodavac – ili čak budući partner/ica – mogli naići na taj status. Nije baš ugodno, zar ne? Uostalom, najbolji način da nekom pokažete da vam do njih nije stalo je da se upravo tako i ponašate. Dakle, samo recite ne slanju poruka, stalkanju i pisanju statusa.

Umjesto da objavite nešto slično, javite se prijateljima i dopustite da vas uvjere kako to nije dobra ideja te kako bi bilo najbolje da samo idete dalje.

I zapamtite - block vam je frend.