Korak prema naprijed

(Laboratorijski) dijamanti su vječni: Pandorin korak prema održivom nakitu

05. svibanj 2021.
Fotografija: Unsplash

Poznati brend nakita se okreće isključivo dijamantima uzgojenima u laboratoriju, a oni tradicionalni - dobiveni miniranjem - uskoro će postati stvar prošlosti.

Tradicionalni dijamanti uskoro bi mogli postati dio povijesti. U prilog tome ide odluka najvećeg proizvođača nakita Pandore koja je napravila korak prema ekološki prihvatljivijem načinu poslovanja. Naime, iz Pandore su objavili kako više neće prodavati dijamante pronađene u prirodi miniranjem, već se okreću onima napravljenima u laboratoriju. Uz napredak tehnologije, laboratorijski dijamanti posljednjih godina sve su češća tema i čini se da bi u potpunosti mogli zamijeniti one "prave". Pritom, umjetni dijamanti sastavom su potpuno jednaki onima iz prirode, a štetan utjecaj na okoliš i zajednicu koji uzorkuje miniranje dijamanata je isključen. 

CEO Pandore, Alexander Lacik, za BBC je rekao da je ovaj potez samo jedan korak prema održivom načinu poslovanja. Odluku su donijeli jer je to "ispravna stvar koju treba napraviti", a nadodao je da u suštini mogu napraviti identične dijamante, dok je cijena potrošnje manja. Ujedno se ovim potezom okreću i mlađim generacijama koje su više ekološki osviještene. 

"Nove generacije su svjesne prednosti laboratorijski proizvedenih dijamanata i više su zainteresirani za svaki aspekt održivosti i etičnosti, nego što je to slučaj kod starijih generacija, u čemu ulogu igra i educiranost o ovim pitanjima", pojasnili su iz Pandore. 

Kroz 2020. godinu općenito je pala prodaja dijamanata, dijelom zbog pandemije koronavirusa, no osjetno je pala industrija miniranja, posebice u Rusiji, Bocvani i Australiji. Industrija dijamanata već se godinama bori s nedostatkom transparentnosti u svim segmentima, no gotovo je nemoguće znati podrijetlo i način nabave dijamanata. Najčešće je riječ o rudnicima koji imaju razarajući učinak na okoliš, a u kojima su radnička prava i uvjeti u kojima rade potpuno zanemareni i nalaze se na najnižim razinama. 

image
Elizabeth Taylor 1968. godine s dijamantnom narukvicom
Foto: rexfeatures.com

Pandorini dijamanti rađeni u laboratoriju izrađeni su od ugljika pri čemu je 60 posto korištene energije obnovljivo. Prošle godine obvezali su se prestati iskopavati nove rudnike za potrebe pronalaska zlata i srebra te će koristiti samo reciklirane metale.