Sjećate se "Vriska"? Ili se više sjećate "Mrak filma" koji je ismijavao "Vrisak"? Nedavno je i u naša kina stigao peti nastavak, a prvi nakon smrti redatelja Wesa Cravena, u režiji Matta Bettinelli-Olpina i Tylera Gilletta koji oduševljavaju svojim rješenjima.Za one koji ne znaju i/ili su zaboravili:to je slasher film u kojemu imamo ubojicu koji svoje žrtve proganja i ubija oštrim, hladnim oružjem. Kada se 1996. na filmskoj sceni pojavio "Vrisak" Wesa Cravena, horor kao takav je zapeo u kolotečini. Zabavne, filozofske inovacije koje su karakterizirale žanr 80-ih svele su se na izvođački dosadne kadrove: ubod, obrišite, ponovite, malo scary glazbe. Kulturni uspon filma "Kad jaganjci utihnu" iz 1991. započeo je eru u kojoj su moderni trileri s elementima horora dominirali mainstream kinom, dok je tradicionalniji tinejdžerski slasher zamro.
Sve se to promijenilo kada je "Vrisak" debitirao pet dana prije Božića davne1996. godine. U toj zastrašujućoj početnoj sceni i s jednom, zapravo, besmrtnom rečenicom - "Voliš li strašne filmove?" — "Vrisak" je preobrazio horor iz 90-ih i utro put generacijama pametnijeg filmskog stvaralaštva. Jer, iako sugovori s neobičnim hororima iz 90-ih - uključujući prestare tinejdžere, bizarne zaplete i smrtne slučajeve - film donosi napredne ideje. Žanr horora od tada je postao toliko zasićen filmovima koji slijede njegov samosvjesni model horor komedije da je vrijedno prepoznati da sva ova metatekstualnost u osnovi ima jednu jedinu točku porijekla. "Upotreba" drugih horor filmova za navigaciju vlastitom radnjom bila je jedinstvena – i u tom trenutku neusporediva. "Vrisak" je sve to postigao u svojoj prvoj sceni.
U slučaju da trebate osvježenje ili niste imali zadovoljstvo pogledati filmove, evo što se događa u prvih 12 minuta: tinejdžer, sam kod kuće, sprema se za opuštajuću večer ispred TV-a. Telefon zvoni. Isprva misli da je to pogrešan broj - sve dok ga pozivatelj ne nazove ponovno. Upušta se s njim u prijateljski razgovor, navodeći ga da priča o svom omiljenom horor filmu. Noć vještica je, kaže mu, dok miluje svoj divovski nož sličan onom koji je Michael Myers držao u slavnom slasheru iz 1978. Pozivatelj se poigrava - ali onda naglo postaje zlokoban, tražeći od svog sugovornika da mu kaže svoje ime jer želi znati koga gleda.
Iako je najavljen kao ponovno pokretanje filmske serije, film je izravan nastavak "Vriska 4" (2011.) i prvi je u seriji koji nije režirao Wes Craven (preminuo je 2015.). U ovom filmu koji je trenutno u kinima, novi je ubojica stavio masku na lice i počinje ciljati grupu tinejdžera ne bi li uskrsnuo tajne iz smrtonosne prošlosti grada. Novi "Vrisak" donosi puno promišljanja o medijima te propitivanje odgovornosti stvaralaca prema poklonicima franšiza. Kad Ghostface zarije svoj nož u nečije lice ili tijelo, ovaj put djeluje prilično uvjerljivo, kao i lokve krvi koje ostaju nakon njegova pohoda. Kako kaže naš vodeći filmski kritičar Nenad Polimac: "Nadajmo se samo da mladi psihopati neće ovaj film shvatiti suviše doslovno, jer bi u tom slučaju opet trebalo uvesti cenzuru."