gg binge

Nakon ‘Spiderheada‘, gledamo filmove i serije distopijskog karaktera

24. lipanj 2022.

Fotografije: Profimedia

‘Spiderhead‘ se vrlo brzo popeo na ljestvicu najgledanijih filmova na Netflixu. Budućnost koja ne izgleda suviše poticajno česta je tema i zahvalan teritorij za izgradnju fiktivne priče i zato, koliko god strašne bile, volimo serije i filmove upravo takvog sadržaja.

Ponekad stvari podrazumijevamo i uzimamo zdravo za gotovo, pa nismo svjesni toga koliko alternative mogu biti opasne. Radnja filma "Spiderhead" i ovoga tjedna plijeni sve više i više pažnje, a razlog tome počiva na čovječjoj težnji da svako toliko zaviri na drugu stranu stvarnosti - da istraži kako bi mogao izgledati svijet da mu pustimo da se omakne kontroli. U "Spiderheadu", recimo, nema sivila, postapokaliptične atmosfere i rata, ali zato pratimo zatvorenike kojima je dana moralno degutantna opcija da si smanje zatvorsku kaznu sudjelovanjem u medicinskom, odnosno farmaceutskom eksperimentu. Da distopijski sadržaj volimo, pokazujemo time što i nakon 70 godina ne puštamo iz ruku Orwellovu knjigu "1984.", a od filmova i dalje očekujemo da nam pokažu budućnost koja ni po čemu nije bajna. Kroz filmove i serije gledamo situacije kojima nas se upozorava do čega bi mogla dovesti prevelika robotizacija, prevelika konzumacija tehnologije, prevelika opsjednutost novcem... I da, malo je strašno, ali to nas ne sprečava (dapače, motivira nas!) da guštamo u upravo takvom sadržaju! Donosimo naš izbor najboljih.

Wall-E

Počet ćemo s klasikom. Već je gotovo petnaest godina prošlo od kad smo prvi puta gledali ovaj crtani na ekranu u kinima, i sada sa sigurnošću možemo reći da je sasvim dobro predvidio neke stvari. Za one koji još ne znaju, "Wall-E" je crtić o robotu koji je poslan na Zemlju da je očisti nakon što su s nje prije 700 godina evakuirani ljudi. Na planet je poslana i Eve, robotić zadužen da istraži je li život na zemlji ponovno moguć. Wall-E se zaljubljuje u Eve i, kako to ljubav zahtijeva, upušta se u pravu pustolovinu.

Black Mirror

Nastavljamo s klasicima. "Black Mirror" jedna je od najpoznatijih serija današnjice, i to s razlogom, tako da ako je još niste pogledali, vrijeme je. Do čega bi dovelo kada bi se ljudi mogli međusobno javno ocjenjivati preko aplikacije? A do čega kada bismo u veze mogli ući i vidjeti njihov točan rok trajanja? A što ako bismo imali uređaj kojim bismo mogli pratiti kretanja preminule voljene osobe? Svaka epizoda "Black Mirrora" vodi nas u svijet kojeg ne želimo biti dio, ali svakoga dana sve smo bliže tome.

Westworld

Premisa "Westworlda" je jednostavna i zastrašujuća: moral je nametnut i društveno uvjetovan, a kada bi se ljudima dala šansa da ne slijede pravila, svi bi se pretvorili u zvijeri. Tako je priča 2016. godine započela, i to prvom sezonom hvaljene serije. Danas se razgranala u još i složenije smjerove, a nedavno je izašla i 4. sezona u kojoj na red dolaze sasvim nova pitanja. No ono osnovno ostaje: što čovjeka čini čovjekom - da li oblik tijela, sposobnost razmišljanja, njegova funkcija ili sklop znanja koje kao društvo kolektivno imamo o nama samima?

The Leftovers

Centralni događaj ove zanimljive HBO-ove serije je takozvani "Sudden Departure" (Iznenadni odlazak), trenutak kada je 2% svjetske populacije (140 milijuna ljudi) jednostavno, ničim izazvano - nestalo. Tu tragediju slijedi i raspad religijskih sustava diljem zemlje, kao i buđenje nihilističkog pokreta i sekti predvođenih opasnim "prorocima". Naizgled obične obitelji zatiču se u sasvim novim i neočekivanim situacijama u kojima su odluke odjednom presudne, a izbora je sve manje i manje.

The Man in the High Castle

Za razliku od drugih serija koje budućnost improviziraju ili temelje na aktualnim zbivanjima, ova se odlučila na "što ako" format. Prikazuje stvarnost u kojoj je Amerika izgubila Drugi svjetski rat, dakle život se odvija u zemlji koja je pod okupacijom nacističke Njemačke i Japana. Totalitaristički režimi su zahvalno tlo za kvalitetnu seriju te su kao takvi još jednom postali povodom za preispitivanje nekih fenomena koje smo skloni podrazumijevati, a to su pravda i moral, istina i smisao, ljubav i sloboda.

The Lobster

Zazoran film Yorgosa Lanthimosa smješten je u budućnost u kojoj ljubav poprima sasvim novo značenje, potkovano prisilom. Distopijska sadašnjica onoga vremena daje nadležnima za pravo uhititi single ljude, zatvoriti ih protiv njihove volje u hotel i prisiliti na "zaljubljivanje". Ako u misiji ne uspiju, pretvori ih se u životinje i otpusti u šumu, u "nadi" da će barem u takvom obliku uspjeti pronaći partnera za razmnožavanje. Komedija u kojoj ljubav doslovno postaje smisao i pitanje života ili smrti nasmijat će vas, ali i prestraviti.

Brave New World

Knjiga Aldous Huxleya "Vrli novi svijet" zadobila je nekoliko ekranizacija, od kojih je najaktualnija mini serija iz 2020. godine. Inspirirana knjigom, prati ljude nastanjene u utopiji koja potvrđuje da je savršenstvo života nemoguće u samoj srži, jer se sama ideja temelji na oduzimanju osnovnih sloboda. U želji za promjenom stanovnici se bude i nastoje srušiti svijet na koji su prisilno navikli, nadahnuće tražeći na najvažnijem mjestu: u ljubavi.

The Rain

Kad smo već kod pravila, postoje i one serije koje propitkuju upravo svijet u kojem bi se dogodio nagao izostanak istih. Nakon što virus pohara planetu i ubije veći dio stanovništva, mladi brat i sestra u zajednici preživjelih lutaju Skandinavijom istražujući ostatke staroga života. Odjednom shvate da žive u svijetu u kojem mogu biti bilo što, jer nema više nikoga da ih spriječi. Ali kad se zateknu pred moralnim dilemama u kojima pobjedu odnosi želja za preživljavanjem, ubrzo shvate da se ljubavi, zavisti i krivnje ne mogu samo tako riješiti.