Muškarci u beauty industriji

Celebrity muške linije kozmetičkih brendova - revolucija ili prilika za profit?

18. srpanj 2022.

Fotografije: Shutterstock Editorial; Profimedia

Muškarci su sve više dio industrije koja se nekada vezala isključivo za ružičasta pakiranja i preparate koje koriste žene. Međutim, rade li to jer vjeruju u svoj proizvod ili se ipak žele samo okoristiti ovim trendom?

Industrija wellbeinga i kozmetike do 2028. će vrijediti, po posljednjim procjenama, oko 430 milijardi dolara. Mnogima potpuno apstraktna znamenka u kojoj oni koji imaju te mogućnosti, vide itekako dobru priliku i izvor zarade. Ne iznenađuje zato boom kozmetičkih brendova slavnih osoba, o kojem smo već pisali, a u posljednjih godinu-dvije, nisu ni samo žene - glazbenice, glumice, manekenke - te koje pokreću brendove sa svojim imenom.

U beauty industriju bacili su se muškarci, neki od njih već uspješno, a neki se tek snalaze na tom polju. Pharrell Williams prošle je godine pokrenuo brend Humanrace, uniseks beauty liniju proizvoda namijenjenih svakoj rasi i spolu. Prije nekoliko dana, glazbenik je nadopunio liniju s dva nova proizvoda - Ozone Face Protection Daily Moisturizer i Ozone Body Protection Cream, lagane kreme namijenjene za sve tipove kože lica i tijela sa zaštitnim faktorom 30. Pharrell inače od samih početaka na beauty proizvodima surađuje sa stručnjakinjom, dermatologinjom Elenom Jones, transparentno, s jasnom vizijom i bez puno "šuplje" priče, bez agresivnog marketinga. Nakon lansiranja brenda, linija se rasprodala, a kasnije je nadopunjena i s proizvodima za njegu tijela. 

U međuvremenu, stigla je vijest o (još!) jednom celebrity beauty brendu, ovog puta riječ je o supružnicima. Idris i Sabrina Elba pokrenuli su uniseks brend proizvoda za njegu lica S‘Able Labs, a definiraju se, kako su rekli za Vogue, kao wellbeing brend koji će s vremenom krenuti s eventima i suradnjama. Kažu kako žele uzdrmati wellness industriju i otvoriti je za osobe drugih rasa, pozadina, etniciteta, a jedna od ključnih poruka brenda je "ako se osjećate dobro, bit će vam dobro". Skincare izgleda u tome igra ulogu. Supružnicima je ideja sinula još za vrijeme pandemije, otkada rade na razvijanju proizvoda i filozofije brenda.

Kako su kazali, u wellness industriji nisu pronalazili mjesta za sebe i nitko da sada nije ponudio nešto slično, odnosno, druge rase u ovoj branši nisu bile zastupljene, k tome, kozmetička industrija je i dalje iznimno fokusirana na rod. Idris i Sabrina za sada su izbacili vrlo bazičnu liniju proizvoda - čistač za lice, toner i hidratantnu kremu te planiraju proširiti ponudu brenda - cjenovno prihvatljivim, a luksuznim proizvodima. A nakon svega predstavljenog, ne možemo pobjeći od dojma da je ovo još jedan beauty brend privilegiranih slavnih osoba kojim će tek usput zgrnuti dodatnu zaradu.

Svaki od beauty brendova nastupa s nekom pričom i vrijednostima za koja se zalaže, no publika će dobro procijeniti kome zaista vjeruju, a tko je tu iz krivih razloga - kao što smo vidjeli na primjeru Jennifer Lopez koja se s beauty linijom nije proslavila. S druge strane, Harry Styles i brend Pleasing kod publike su prošli iznimno dobro, s rasprodanim linijama lakova za nokte, a sličnu priču ima i reper Machine Gun Kelly, kao još jedan primjer muškarca koji je zaronio u beauty industriju i napravio dobar posao.  Ipak, iako sve upućuje da se otvaraju vrata muškoj dekorativi, ali i njezi kao nečemu što je potpuno normalno i potrebno koži, ciljana publika brendova i dalje su većinom žene, barem ako govorimo o našem dijelu svijeta. 

Put muškoj kozmetici prije već spomenutih su otvarali neki drugi brendovi - Chanel je još 2018. godine lansirao kozmetičku liniju Boy de Chanel koja je sadržavala puder, olovku za obrve, balzam za usne te su nastavili širiti ponudu. Prošle godine re-launch je dobila linija stara 19 godina, Shiseido Men, koja je zabilježila rast prodaje ne samo kod muškaraca u dvadesetima koji su ciljana publika, već i kod onih koji su prošli tridesetu. Celebrity beauty brendovi, a osobito oni koje (sve češće) potpisuju muškarci predstavljaju se kao linije proizvoda koji ne poznaju spol, rod i rasu, što svakako utječe na razbijanje normi kojima je beauty industrija prožeta. Koliko su zaista vjerodostojni, drugi je par rukava, no u svakom slučaju mijenja se narativ, a ono što ostaje je i da tu promjenu prema uključivosti u većoj mjeri prihvate i velike kozmetičke firme koje su posao na koncu i izgradile na rodnoj podjeli.