Jedan od oblika vitamina A, poznatiji kao retinol, odnosno retinoidi vjerojatno je najpopularniji i najbolji anti-age sastojak u skin careu. U posljednje vrijeme puno se o njemu priča i postao je rašireniji nego ikad. Znamo sad već da se radi o derivatima vitamina A koji, pretvoreni u retinolsku kiselinu, potiču proizvodnju kolagena, zamjenjuje stare kožne stanice, čineći tako kožu elastičnijom, čvršćom te može utjecati i na smanjenje bora i nepravilnosti. Isto tako znamo da ga u rutinu treba unositi postupno, prvo s manjim količinama jer može biti presnažan i oštetiti kožu, odnosno utjecati na pojavu crvenila i iritacije. Trudnice ga ne bi trebale koristiti, a mnogi vjeruju i da se ne bi trebao koristiti tijekom ljeta, odnosno u toplijem dijelu godine. Ipak, to nije potpuno istinito.
Retinol jest snažan sastojak pa je zato ključno da krenete s proizvodima koji ga sadrže u manjoj koncentraciji, i to svaka dva do tri dana. Koža nenaviknuta na ovaj sastojak može reagirati crvenilom i peckanjem, no to ne znači da trebate prestati s korištenjem. Peckanje osjećate jer retinol utječe na "zamjenu" stanica, tj. rješava se gornjeg sloja mrtvih stanica s kože, ostavljajući glatku i novu kožu. Nakon nekog vremena, možete krenuti s češćim korištenjem retinola, čak i svaki dan - samo pazite da ih ne koristite u istoj rutini s AHA i BHA kiselinama koje rade isto - kemijskom eksfolijacijom uklanjaju gornji sloj kože.
Logično je pomisliti kako bi takvoj koži, koja je osjetljiva, izlaganje suncu moglo štetiti pa preventivno prestanu koristiti retinol tijekom ljeta, kad smo više izloženi, a sunce je snažnije.
Istina je da bi koža mogla biti osjetljivija na sunce i njegova zračenja, no retinol neće utjecati na to da više "izgorite". No, sunce može utjecati na to da retinol neće biti toliko efikasan.
Rješenje nije izbjegavati ga tijekom ljeta, nego će biti dovoljno da ga nanosite navečer, prije spavanja, a ujutro, prije nego što izađete na sunce, nanesete kremu sa zaštitnim faktorom 50+. Retinol sam po sebi, dakle, nije fototoksičan - ne uzrokuje gorenje kože. No, da biste osigurali njegovu efikasnost, pazite da ga ne nanosite neposredno prije izlaganja suncu te svakako koristite visoki SPF. Isto pravilo vrijedi i za AHA i BHA kiseline.
Što se tiče sastojaka i proizvoda koji bi mogli uzrokovati gorenje kože i fototoksični su, izbjegavajte esencijalna ulja i sastojke poput limuna, naranče, bergamota jer sadrže furokumarine, sastojak koji zaista može uzrokovati gorenje kože.