Big data+beauty

Uz nove tehnologije, savršeni proizvodi baš za nas bit će nam dostupni samo klikom

20. kolovoz 2021.
Fotografija: IMAXtree

Idealan potrošač je dosta detaljan prikaz osobe koja bi trebala predstavljati savršenog potrošača stvorenog uz pomoć istraživanja tržišta i stvarnih podataka o postojećim potrošačima.

Beauty industrija zaradom je premašila 500 milijardi dolara u 2020.godini, a industrija ljepote se i dalje ubrzano širi, o čemu smo u nekoliko navrata pisali na našem portalu. Spomenuti rast industrije dogodio se i na internetu i na fizičkim maloprodajnim mjestima, pogotovo jer sve više "tradicionalnih" trgovaca počinje pokretati vlastite brendove ljepote. Jedan važan nedavni trend koji je prepoznat u ovoj industriji je zapravo - povećanje spremnosti kupaca da isprobaju nove kozmetičke marke u potrazi za savršenim proizvodima.

Ovaj je trend potaknut upotrebom podataka (Big Data) i personalizacijom kao praksom unutar kozmetičkih kompanija kako bi što bolje razumjeli i tako preoblikovali potrebe svojih potrošača. Big data u suradnji s umjetnom inteligencijom može se koristiti za razvoj alternativnih ili potpuno novih ponuda proizvoda za potrošače. Podaci se također koriste za razvoj strategija određivanja cijena za zadovoljavanje novih ciljanih demografskih kategorija. Tvrtke poput Estée Lauder, L'Oréal i Procter & Gamble pepoznale su potencijal big date u poslovanju te su spremno uložili u nove tehnologije. Potrošači sve više obraćaju pozornost i stavljaju važnost na sastojke u beauity proizvodima, a sve važnija im je i transparentnost kompanija. Tvrtke su toga itekako svjesne jer su kroz analizu podataka počeli razumijevati ponašanje kupaca pa točno znaju koje inovacije će im se isplatiti te akko unaprijediti proizvode za određeno tržište.

Kozmetičke tvrtke koriste big datu za personalizaciju proizvoda potrošačima te preoblikovanje njihovih potreba

Big data pokazala se kao važna i u optimizaciji različitih procesa. Od dizajna do različitih drugih formula, marketinških kampanja i kampanja za uzorke te razvoja strateških planova, veliki podaci mogu omogućiti pristup analizama ponašanja i želja potrošača, posebno tvrtkama koje su zainteresirane za kupce Generacije Z. Da bi se stekao uvid u raznolik raspon potreba kupaca, pitanja i interesi potrošača trebaju se kombinirati s podacima iz različitih baza podataka, laboratorijskim rezultatima i drugim izvorima u kojima su još uvijek neobrađeni podaci. To pomaže kozmetičkim tvrtkama da dobiju točne informacije koje nisu podložne pristranosti ili skrivenim podsvjesnim interesima na koje konzumenti žele računati ili misle da ih oni zapravo vode. Stvar je evidentno, vrlo egzaktna.Također pomaže ubrzati proces razvoja proizvoda, ciljanje publike i analizu mogućnosti kako bi pružile raznolik asortiman proizvoda s optimiziranim maržama.

Primjerice, analizirajući fizičke karakteristike kupaca, kozmetički brendovi mogu odrediti trenutno stanje kože ili kose određene osobe. Podaci potrošača mogu se koristiti za razvoj visokokvalitetnih, savršenih proizvoda za njegu kože, kose šminke i parfema za svakog pojedinog kupca. Algoritmi odgovarajućih strojeva, aplikacija, medija također mogu preporučiti ili kategorizirati prikladnost već postojećih proizvoda, a chatbotovi koriste podatke za pružanje prilagođenog, relevantnog sadržaja u cijelom prodajnom toku.

Tvrtke također mogu koristiti podatke za rješavanje nedosljednosti u načinu na koji kupci održavaju prakse njegovanja. Gledajući podatke, trendovi također mogu informirati brendove o novim demografskim interesima, kao što su rastuća tržišta muške osobne njege, proizvoda usmjerenih na djecu, zastupljenost starije populacije. Budući da su danas potrošači obrazovaniji i angažiraniji nego ikad prije, tvrtke bi trebale razmisliti o tome kako koriste big data informacije za optimizaciju svojih proizvoda i usluga kako bi se natjecale za tržišni udio i izgradile pozitivan imidž.

Analizirajući fizičke karakteristike kupaca, kozmetički brendovi mogu odrediti trenutno stanje kože ili kose neke osobe

Još jedan trend u industriji ljepote za koji big data mogu pružiti vrijedne informacije jest personalizacija proizvoda i usluga. Zbog napretka u proizvodnji i poslovnog modela izravnog prema potrošaču, 77% potrošača odabralo je, preporučilo ili platilo više za brend koji pruža prilagođenu uslugu odnosno iskustvo personaliziranja. Uz revolucionarne podatkovne mogućnosti i tehnologiju, potrošači sada mogu sudjelovati u razvoju vlastitih savršenih proizvoda što odluku o kupnji čini mnogo jednostavnijom. Potrošači sve više cijene luksuzne prilike da odaberu proizvode za koje smatraju da im najbolje pomažu u postizanju njihovih ciljeva vezanih za njihovu ljepotu i higijenu, a mogućnosti prilagođavanja proizvoda i prilagođene usluge olakšavaju im život jer ublažavaju frustraciju tijekom kupnje. Međutim, potrošači moraju biti svjesni vlastitih potreba kada odgovaraju na ankete ili na koji već način sudjeluju u tom dijalogu preko inih mreža i medija jer će im upravo to ponajviše "pomoći" algoritmima u pružanju što je moguće više kvalitetnog (idealnog?) proizvoda.