Osvježenje od toplotnog udara provjereno se može pronaći u knjigama. Umjesto da se pržite na suncu, povucite se u debeli hlad, otvorite knjigu i uživajte u potpuno drugačijem svijetu. Evo tri prijedloga za čitanje ovog ljeta, gdje god se nalazili.
Dobar dan, tugo (Frédéric Rébéna prema romanu Françoise Sagan)
Grafički roman ili strip, kako želite, prema istoimenom romanu kultne francuske spisateljice Françoise Sagan, zaista je idealno štivo za ljetne dane. Radnja koja se događa na francuskoj rivijeri pedesetih godina prošlog stoljeća, lijeni dani i raskalašene večeri buržoazije, razmažena zloba tinejdžerice, a sve to u sjajnim ilustracijama Frédérica Rébéne svidjet će se čak i onima koji nisu upoznati s grafičkim novelama.
Francuski je književnik Frédéric Beigbeder nazvao ovo djelo "lijepim svetogrđem" u predgovoru, priznajući da se bojao nove verzije kultnog romana kao što se inače boji ekranizacija.
"Dobar dan, tugo", naime, kultni je roman koji je Sagan napisala sa samo 18 godina i kojim je postigla svjetsku slavu, a neki su je nazivali i novim J.D. Salingerom. Pratimo tinejdžericu Cécile koja ljeto provodi s ocem Raymondom i njegovom mladom ljubavnicom Elsom u vili na obali. Cécile se uglavnom dosađuje,čak i kad se počne družiti s Cyrilom, mladićem kojeg upozna na plaži. Razvučenu idilu prekida Anne, prijateljica njezine pokojne majke, koja im se pridružuje na ljetovanju.
Ova grafička novela izvrstan je početak za one koji s ovom formom nisu upoznati, kao i one koji je već vole.
Masarykova (Mirela Priselac Remi)
Facebook stranicu "Remi na internetima" pratim već dugo, godinama, i često su mi pjesme ove glazbenice, koje sam znala čitati kasno navečer, izgledale kao da su pisane baš za mene, kao da opisuju baš moje iskustvo. Nerijetko su mi oči zasuzile; događa se to kad se suočite sa svojim osjećajima i kad vam se oni prezentiraju izvan vas.
U ovim pjesmama Mirele Priselac možda nema glazbe na koju smo naviknuli od nje, ali zato ima ritma i, dakako, osjećaja, osjećaja, osjećaja. Ne samo onih ljubavnih, nego i onih koji se odnose na naše prijatelje, obitelj, na čitav svijet, pa i na nas same. Podijeljene na pet (geografskih) cjelina, Remine pjesme na trenutke su sirove, a zatim slatke, ponekad izazivaju euforiju, a nekad se osjećate neugodno prozvanima, ponovno, baš kao da je netko pročitao vaše skrivene misli i zatim ih prenio na papir.
Remi, dakle, sad možete čitati na papiru, ali i još uvijek na Facebooku, nedavno je izašao i novi album Elementala pa je možete i slušati. Svaki je format drugačiji, a "Masarykova" je ne samo odličan izbor za ljetno štivo, nego i za poklon najboljoj prijateljici, sestri ili samoj sebi.
Ljepši kraj (Bekim Sejranović)
Nakon grafičke novele i knjige pjesama, za kraj jedan roman nedavno preminulog književnika Bekima Sejranovića.
Iako "Ljepši kraj" datira iz 2010., ovo izdanje VBZ-a sasvim je novo te je dio Sejranovićeve kolekcije od četiri romana i jedne zbirke priča.
Oni koji su ga već čitali znaju da ih čeka iznimno osobno, intimno putovanje kroz Bekimovu svijest, prožeto refleksijom, krivnjom, stidom, tjeskobom kroz koju nas vode spisateljeve bolno iskrene rečenice.
Pogrešno bi bilo čitati sve kao autobiografiju jer ona to nije, kao ni druge Sejranovićeve priče i romani, no uvijek tu ima nečega poznatoga i uvijek se nekako isprepliću stvarnost i priča.
Ovog puta glavni lik jesen i zimu provodi u kolibi usred Bosne, daleko od svih, u još jednom pokušaju bijega od života. No, kako to obično biva, život pronađe njega, ne pitajući previše pitanja. Pratimo priče iz sadašnjosti, kao i iz prošlosti u Norveškoj te se, unatoč svemu, unatoč boli svih oblika i tragedijama, ipak nadamo ljepšem kraju.
Oni koji Bekima Sejranovića nisu čitali, neka počnu, s ovom ili nekom drugom knjigom. Oni koji su ga čitali, neka ga čitaju opet.