Za sebe i druge

5 stvari koje možete napraviti u mjesecu borbe protiv raka dojke

21. listopad 2020.
Fotografije: iStock

Zdravlje je najvažnije, to vidimo svaki dan i sve nam je više to jasno, no tako često ga zaboravimo ili stavimo po strani. Vrijeme je da se trgnemo i napravimo nešto za sebe i druge.

Listopad je mjesec posvećen borbi protiv raka dojke. Radi se o najčešćem raku u žena. Od svih žena u Hrvatskoj kojima se dijagnosticira rak, četvrtina njih ima upravo ovaj tip, a na razini Europske unije svaka će osma žena oboljeti od njega. Samo prošle godine od posljedica ove bolesti u našoj je zemlji preminulo 752 žene. 

Vrlo je važno rano dijagnosticirati ovu vrstu raka jer je onda stopa i šansa izlječivosti puno veća. 

Iako su najrizičnija skupina žene starije od 50 godina, sve se češće pojavljuje i kod mlađih pa je nakon 20. godine važno redovno se kontrolirati.

U ovom mjesecu, kad je naglašena borba protiv raka dojke, vrijeme je da se posvetite svojim dojkama i njihovom zdravlju. Ako i tijekom ostatka godine o tome ne mislite previše, sad je pravo vrijeme da to učinite. A mi imamo pet konkretnih stvari koje možete napraviti za sebe, ali i za druge kako biste ostali zdravi. 

Dogovorite pregled

Mamografija i ultrazvuk dojki trebali bi se provoditi jednom godišnje, s time da se mamografija preporučuje ženama starijima od 50 godina, a ultrazvuk mlađima. Još jednom naglašavamo važnost rane dijagnostike - ako se dijagnoza postavi rano, oko 90 posto žena može se izliječiti. Zato nemojte oklijevati - dogovorite pregled. Mnoge privatne klinike i poliklinike upravo u listopadu imaju razne akcije na pregled dojki, što značajno olakšava redovnu kontrolu. Nazovite svog doktora opće prakse i pitajte za sve detalje ako niste sigurni gdje trebate na specijalistički pregled. 

Pregledajte se sami

Samopregled dojki neka vam postane rutina. Barem jednom mjesečno napravite samopregled, koji je dobro raditi pred ogledalom, a traje 2-3 minute. Najbolje ga je raditi otprilike tjedan dana nakon završetka menstrualnog ciklusa (tad je općenito najbolje vrijeme za pregled dojki pa računajte na to i kad se budete naručivale za pregled kod liječnika). 

Samopregled uključuje detaljno pregledavanje cijele dojke, ali i područja ispod pazuha. Pregledajte se dok stojite, ali i dok ležite te u drugim pozama kako biste vidjeli kako dojke izgledaju i kakve su na dodir u različitim pozama. Ako primijetite bilo kakve promjene na koži, bradavicama, iscjedak iz bradavice, ako imate bolove u dojci ili napipate i/ili vidite kvržicu ili zadebljanje, naručite se na pregled.

Donirajte

Brojne udruge u Hrvatskoj daju podršku ženama oboljelima od raka dojke te njihovim obiteljima. Osim zdravstvenih ustanova, te udruge iznimno su važne za sve oboljele jer im pružaju ne samo emocionalnu, psihosocijalnu i informacijsku podršku, nego često i konkretnu, logističku ili financijsku podršku. Primjerice, organiziraju prijevoz žena na kemoterapiju, skupljaju novac kako bi bolnice mogle nabaviti bolju dijagnostičku opremu i slično. 

Među njima su Europa Donna, hrvatska podružnica europske koalicije protiv raka dojke; SVE za NJU, udruga žena oboljelih i liječenih od raka, Udruga žena oboljelih i liječenih od raka - Nismo same Hrvatska liga protiv raka, Udruga žena oboljelih od bolesti dojke Varaždin - Mamae, Gea Pula - Klub žena liječenih od karcinoma dojke... 

Napravite naviku od toga da izdvojite barem i sitan iznos svaki mjesec za jednu ili više udruga te tako pomognete.

Volontirajte

Ako imate vremena i želite pomoći više od samog doniranja, prijavite se za volontiranje u nekoj od udruga. Posebno ako imate iskustva u tome, no često to nije ni potrebno. Istražite koje udruge djeluju u vašoj lokalnoj zajednici, kontaktirajte ih i provjerite kako im možete pomoći.

Podsjetite druge 

Na sve ovo podsjetite i druge u svojoj blizini - mamu, sestru, prijateljice. Na neke tako jednostavne stvari - kao što su pregled ili samopregled dojki - često zaboravimo, no važno je obaviti ih kad god se sjetimo. Ako idete na pregled, nazovite prijateljicu i pitajte je želi li s vama. 

Objavite nešto na ovu temu na društvenim mrežama - ne morate imati desetke tisuće pratitelja. Jedna vaša objava s podsjetnikom na to da trebamo bolje i više misliti i paziti na svoje zdravlje dovoljna je da potakne nekoga iz vaše blizine na akciju. Naravno, nemojte se ograničiti samo na listopad - brigu o sebi, svom zdravlju i dojkama trebamo voditi cijele godine.