Kako spoznajemo?

Aha! trenutak - rješenje kojem se nismo nadali

01. veljača 2022.

Fotografija: Canva 

Umjetnički svijet se voli hvaliti tim "rješenjem" koje im život isporučuje - od inspiracije, intuicije do Aha! trenutka - međutim, znamo li što on znači? Oprah, Iyanla Vanzant, Morgan Freeman vjeruju u njegovu važnost...

Aha-doživljaj je onomatopejski izraz koji je uveo psiholog Karl Bühler (uzvik "Aha!"), a kojim je htio opisati nenadani uvid u rješenje nekog problema koji nas je dugo mučio, ali ga nismo uspjeli riješiti. Taj trenutak nam uglavnom donosi psihološko, emotivno, a nekada i materijalno olakšanje. Do rješenja uglavnom dolazi u razdoblju kada ne mislimo intenzivno na problem.

U nekim psihoterapijskim tehnikama (npr. Gestalt psihoterapiji) aha-doživljaj je jedna od faza liječenja. To je jedan od rijetkih trenutaka koji pokreće "sustav" nagrađivanja u mozgu - lučenje hormona koji se također "pojavljuju", navodno, tijekom orgazma. Riječ je, naime, o evolucijskoj prilagodbi koja kod ljudske vrste potiče stvaranje nečeg novog i kreativnog. Određene su studije pokazale da prije "Aha! trenutka" (spoznaje), dođe do iznenadne "eksplozije" moždanih valova visoke frekvencije, a istraživači tvrde da je ona centrirana u području desnog režnja.

U kolovozu 2012. Merriam-Webster je objavio svoj redovni godišnji popis novih riječi iz rječnika — pojmova i popularnog slenga koji su ušli u leksikon kroz uobičajenu, svakodnevnu upotrebu. Na samom vrhu te godine je iznad bucket list, game changer i sexting, bila upravo ova sintagma koju je popularizirala slavna Oprah u svom Oprah Magazineu i svojoj bivšoj emisiji "The Oprah Winfrey Show". Izraz je izvrstan primjer, možda drugi u redu nakon "živite svoj najbolji život", preko kojeg vidimo kako se voditeljičin kulturni utjecaj proteže čak i na jezik.

Između ostalog, Aha! trenutak poznat je i kao Eureka efekt. Neka istraživanja ga opisuju kao prednost pamćenja. Određeni teorijski prikazi opisuju ga kroz četiri faze: prvo, Aha! trenutak se pojavljuje iznenada; drugo, rješenje problema se može obraditi glatko ili tečno - to postaje jasno; treće, Aha! trenutak izaziva nužno pozitivan utjecaj na naš cjelokupan život; četvrto, osoba koja doživljava Aha! trenutak je uvjerena kako je rješenje istinito. 

Međutim, kako doći do što je moguće lakšeg doživljaja ovog trenutka? Tako što ćete ostati, kažu stručnjaci, otvoreni za sve ono što možete naučiti iz životnih putešestvija i lekcija koje nam se isporučuju svakodnevno. Mnogi Oprini primjeri tih trenutaka uslijedili su nakon situacija koje su na prvi pogled izgledale kao veliki neuspjeh - kao što je npr. njezin prelazak s voditeljice vijesti u voditeljicu talk showa kao tada mlada novinarka u Baltimoreu. Nakon promjene perspektive, došlo je do oslobađajuće spoznaje. 

via GIPHY

Ukratko: ovim se trenucima smijemo veseliti, ali ih ne smijemo očekivati niti ih možemo nužno proizvesti. Možemo biti zahvalni kada nam se dogode, možemo primjeniti (ili ne) stečenu spoznaju, ali također smijemo ostati i skeptični i kritični spram takvog uvida - naš mozak nas zna zavaravati i upravo zato moramo biti spremni i na to da je Aha! trenutak tek lakši put bijega iz situacije, odgovornosti ili banalno, obično opravdanje, izlika.