Prevare, prevare, prevare. U glavi nam se vrti od prevara koje su postale glavna tema hit serija. Ovaj se vikend do tri ujutro nisam mogla odlijepiti od bingeanja najnovije Netflixove dokumentarne serije na tu temu. "Bad Vegan" se tematski nastavlja na dramsku seriju "Inventing Anna" i dokumentarnu "Tinder Swindler", ali je mene od svih nabrojanih upravo ova najteže pogodila.
Naime, ovdje je u igri emotivno zlostavljanje takve vrste da se ni jedan od idejnih začetnika drugačijeg pogleda na priču o “lošoj veganki” Sarmi Melngailis, novinar koji je odlučio istražiti slučaj i napisati reportažu o Sarmi kao o žrtvi gaslightinga, emotivne ucjene i Stockholmskog sindroma, na kraju dokumentarca ne može zakleti da je Sarma do kraja “izliječena” od utjecaja svog muža koji ju je tijekom nekoliko godina nagovorio ili natjerao (ovisno kako odlučite gledati na to) da iz firme izvuče oko dva milijuna dolara i uplati njemu direktno na račun. Sarma je polako prekinula sve socijalne kontakte, te pred kraj ove užasne priče sjedala u automobile i/li avione, često sama, bez ideje kamo ide i zašto, ali i bez pitanja.
Razlika između Sarme i, primjerice, žena koje su žrtve Tinder Swindlera je ta što je ona u trenutku kad će upoznati svog budućeg supruga online zvijezda njujorške restoranske scene. Zgodna plavuša, ambiciozna i uspješna, sa završenom prestižnom poslovnom školom i kuharskom akademijom te začetnica pokreta sirove kuhinje, postala je vlasnica jednog od omiljenih restorana na Manhattanu. Sarma je poznata i omiljena. Cijela ekipa njezinog veganskog restorana obožava je i slijedi kao voditeljicu njihovog posla iz snova, autentičnog i inovativnog. Rade iz njezinog stana te vjeruju u otplatu dugova pa je tako Sarma kupila vlastiti restoran od inicijalnog investitora. Poslužuju zvijezde. Sarma je u bliskom prijateljstvu s Alecom Baldwinom, poznaje celebrityje i moćne ljude kojima nije problem potrošiti zavidnu svotu. Kako tako uspješna žena može pasti na laži neke nepoznate osobe iz srednje Amerike s lažnim imenom i lošom pričom?
Serija nažalost ne nudi odgovor na to kompleksno pitanje, osim kroz zbunjene riječi same Melngailis, koja pokušava objasniti da joj je trebao “netko njezin” i da se s vremenom sve više sramila svojih odluka, ali baš radi toga nije mogla natrag jer bi to značilo priznati da je upala duboko u glib. A glib je prije bio živo blato, jer je uništila vlastiti posao i reputaciju, da bi na kraju priče završila u bizarnom motelu, gdje su je zbunjeni policajci i pokupili nakon što je njezin tada legalni suprug naručio pizzu iz lanca Domino's, koristeći svoju kreditnu karticu unatoč tome što je bio svjestan da su bjegunci. Upravo je ta pizza bila omiljeni motiv medija koji su eksplodirali kad je Sarma uhićena. I sam Netflix igra na paradoksalnu spregu između pridjeva “loša” i “veganka”, kao da je čistoća koju je Sarma propagirala (restoran se zvao Pure Food and Wine) bila velika prevara.
U realnosti - Sarma nije jela pizzu, nije ni živjela sa “suprugom” u istoj sobi, doista je veganka i netko tko je izgradio ozbiljan biznis iz temelja. U stvarnosti je, naravno, moguće da netko tko se hrani zdravom hranom i vježba, bude i varalica i žrtva. Ali, što je Sarma od svega toga? Činjenica je da nije platila porez na izvučenu dobit. Nije platila ni najamninu, ni zaposlenike. Nakon uhićenja, nagodila se s državom i odležala četiri mjeseca u zatvoru. Ipak, tijekom četiri epizode serije konstantno tvrdi da je i ona sama bila prevarena. Postoje i neki dokazi za to: izmišljeni informatičari preko kojih je Antony Strangis dobio pristup svim njezinim računima i e-mailu, zabrinuti prijatelji, promjena ponašanja, depresija, panični strahovi, brige zapisane u dnevnik. Razina njezinog straha, odsječenost na koju je pristala, prepuštanje čovjeku koji je zapravo ovisnik o kocki, luđak s patološkim pričama o nadnaravnim moćima - sve to svjedoči jedino o tome kako je Sarma žrtva neke vrste kulta. Kao i u "Tinder Swindleru", jasna je ženska nemoć pred emotivnom manipulacijom, pričama o vječnosti i ljubavi većoj od života. Teško se u narativu uloviti u koštac s pitanjem: zašto? Zašto je toliki broj žena spreman povjerovati bajkama i platiti za njih, u ovom slučaju vlastitim kredibilitetom, milijunima i zatvorskom kaznom?
Spring of scam koji vlada streaming platformama zapravo ne istražuje taj fenomen slijepog povjerenja i zlostavljanja koje žrtve tjera u propast, već, u slučaju HULU-ove “The Dropout” i Netflixove “Inventing Anna”, koriste priče iz stvarnog života o velikim prevarama za dramske serije s velikim glumačkim imenima, a u slučaju "Bad Vegan" i "Tinder Swindler" akteri prepričavaju hororičan niz događaja, u koji ako povjerujemo, moramo prihvatiti da je jedna slobodna ostvarena žena pristala biti robinja kockaru bez ijedne kune i postignuća u džepu. Krhkost i silna želja da na ovom svijetu postoji sila iznad ovih zemaljskih nije ekskluzivno Sarmina: tek odnedavno single žene nisu promatrane kao jadnice, a svijet veganstva koketira s konceptima poput prirodnog liječenja, alternativne medicine, natalnih karata, numerologije, liječenja dragim kamenjem, prehranom na bazi razno raznih trendova koji svi obećaju vječnost, baš kao što je Strangis obećavao vječni život Sarminom psu (da, dobro ste pročitali) ako se samo “bude pridržavala njegovih pravila”. Televizijsko “proljeće prevara” obećava sočne priče poput ove na malim ekranima, ali zanimljivo bi bilo istražiti i kako je moguće da nas preko interneta netko tako lako omota oko malog prsta, a da ne govorimo o tome da unatoč brojnih iznesenih činjenica, većina i dalje vjeruje zlostavljačima i manipulatorima. Sva ta poglavlja o lažima, ispričana linearno, ovdje su da nas i zabave, ali i zabrinu: trebamo li kriviti žrtve za njihove postupke ako u tom trenu nisu emotivno sposobne za racionalnu prosudbu? Kako im pomoći? I koji je socijalni i psihološki fenomen iza toga? Sarma Melngailis sudjelovala je u snimanju uz uvjet da Netflix plati njezine bivše zaposlenike kojima je i dalje dugovala. Dok gledate tu ženu, ne možete si pomoći: boli vas utroba, želudac i srce. Na pitanje bi li ponovo otvorila restoran, odgovorila je potvrdno. Samo, kaže, teško da će ikada više pronaći investitore.