Bez ružičastog poreza

Službeno je: Škotska prva u svijetu besplatno daje menstrualne proizvode

25. studeni 2020.
Fotografija: Profimedia

Jedna od četiri žene u Škotskoj nije si mogla priuštiti osnovne higijenske potrepštine koje su joj svaki mjesec potrebne zbog menstruacije. Zato će odsad oni biti potpuno besplatni.

Jednoglasno je u škotskom parlamentu ovog tjedna usvojen prijedlog da menstrualni proizvodi, poput higijenskih uložaka i tampona, budu besplatni za sve. To konkretno znači da će škotska vlada stvoriti univerzalni sustav kako bi svima kojima ti proizvodi trebaju oni bili dostupni i potpuno besplatni. Škole i sveučilišta bit će obavezni imati besplatne proizvode u toaletima, a logistiku će odrađivati lokalne vlasti. 

U Škotskoj postoji 1,57 milijun osoba koje menstruiraju, a procjenjuje se da će vladu ovaj zakon koštati oko 8,7 milijuna funti u dvije godine, no stvarni trošak ovisit će o tome koliko će proizvoda biti iskorišteno. 

"Nacionalna kampanja bila je rezultat široke koalicije, od sindikata, ženskih organizacija i humanitarnih zaklada. Škotska neće biti posljednja zemlja koja će poslati menstrualno siromaštvo u povijest, rekla je zastupnica Monica Lennon, koja je prošle godine predložila ovaj zakon. Ulošci i tamponi već su se besplatno dijelili u školama i na sveučilištima u Škotskoj, i to nakon što su istraživanja pokazala da jedna od četiri žene nema dovoljno novca da bi si priuštila higijenske potrepštine svaki mjesec.

image
Fotografija: Profimedia

Inače, menstrualni proizvodi, prema neobaveznoj preporuci Europskog parlamenta trebali bi se oporezivati po najnižim stopama. Hrvatska nije jedna od zemalja koja je tu sugestiju prihvatila te se oni kod nas oporezuju prema najvišoj stopi - 25 posto. Taj se porez naziva "ružičastim". 

Prema izračunima feminističke udruge fAKTIV, s kojima smo o ovoj temi pričali početkom godine, žene u Hrvatskoj potroše oko 100 kuna svaki mjesec na proizvode koji su im potrebni za vrijeme menstruacije. Osim uložaka i tampona - koji koštaju oko 30 kuna za veliki paket, tu su i tablete protiv bolova bez kojih je mnogima nemoguće izdržati mjesečnicu, a koje također koštaju oko 30 kuna. Za one koje imaju problematične cikluse često su propisane hormonske pilule, čija nadoplata je minimalno oko 30 kuna, a često i četiri puta više od tog iznosa. 

"Nažalost, velikom broju žena i djevojka - onima slabijeg imovinskog stanja, siromašnima, beskućnicama - osnovne higijenske potrepštine su luksuz jer si ih jednostavno ne mogu priuštiti. Termin 'period poverty', koji bi se kod nas preveo sa 'siromaštvo za vrijeme menstruacije', označava upravo takvu situaciju. Nemanje pristupa ulošcima i tamponima povećava stigmu vezanu uz menstruaciju, prisiljava žene i djevojke na redovito izostajanje iz škole i radnog mjesta, što ima negativne posljedice na njihovo obrazovanje i zaposlenje. Osim financijskih razloga, uvođenje besplatnih higijenskih potrepština za žene pridonosi normalizaciji menstruacije koja je i kod nas i u velikom broju zemalja i dalje tabu tema", rekle su nam aktivistkinje iz fAKTIV-a.