Na ovoj nije baš dobro ispao...", rečenica je koju ste sigurno čuli, a vjerojatno i izgovorili više puta u životu. Znate na što se odnosi - kad netko u društvu - ili vi - ima novog dečka ili curu pa ostali traže fotku. U tom trenutku požalite svaki kompliment koji ste dali, pokajete se što ste izjavili da je prezgodan, prelijep i predobar, sve zato što znate da fotografija koju imate ne dočarava ono što osjećate. Slijedi upoznavanje - vrijeme je da se napravi kolektivna procjena.
"Kakav vam je? Je li ok? Jesam li zabrijala da je lik super?", sjećam se da sam tipkala curama u grupu nakon jedne "usputne" kave novog "kandidata". Uvjerile su me da nisam zabrijala jer je i njima super. Ispostavilo se da smo sve zabrijale, ali to je sad manje važno. Činjenica je da svi stalno tražimo potvrde prijatelja i bližnjih o tome da smo dobro odabrali. U slučaju da se naš partner/ica ne slažu s našim prijateljima, dolazimo do problema koji može uzrokovati udaljavanje od prijatelja ili kraj ljubavne veze. Baš kao što je, primjerice, Miranda otvoreno rekla Carrie da Petrovsky nije za nju i da je pogreška otići s njim u Pariz. Nisu se čule tjednima nakon toga, kao što se sjećaju svi fanovi "Seksa i grada", sve dok Carrie nije shvatila da je njezina prijateljica bila u pravu.
Radi se o pojavi koja je dokazana i u znanosti, a psiholozi je objašnjavaju pojmom "efekt društvene mreže" koji je uveden 2001. On nema veze s društvenim medijima poput Facebooka ili Instagrama nego s odnosima koje njegujemo u našem životu. Razna su istraživanja to potvrdila, pa iako mislite da vas nije briga što drugi misle o vašoj ljubavnoj vezi, to vjerojatno nije istina. Jedino što se može razlikovati na individualnoj razini je koliko nam je važno mišljenje drugih.
"Naše ljubavne veze ne postoje u društvenom vakuumu. Osjećaji naših prijatelja i obitelji o našim romantičnim partnerima mogu utjecati na to kako se mi osjećamo oko veze. Ako naši bližnji odobravaju, osjećamo se povezanijima s partnerima - a vrijedi i obrnuto. Ipak, naše osobne karakteristike - način na koji gledamo na svijet - mogu činiti razliku u tome kako će se naši osjećaji prema partneru mijenjati u odnosu na reakcije naših bližnjih", zaključuje dr.sc. psihologije Erica Shotter.
Mišljenje naših prijatelja i obitelji može biti iznimno važno, ako ne i krucijalno jer nekad mogu prije nas primijetiti "crvene zastavice" i upozoriti nas na loše ponašanje koje mi možda opravdavamo ili nas suočiti s nekim stvarima koje mi još nismo spremni prihvatiti. Mogu, dakle, pružiti vrijedan objektivan uvid u odnos.
No, može se dogoditi i da netko iz našeg uskog kruga ne voli našeg partnera ili partnericu iz nekog drugog razloga - zato što je drugačiji/ja. Neka istraživanja pokazuju kako se istospolni parovi, oni s velikom razlikom u godinama ili različitih vjera i rasa češće suočavaju s neodobravanjem prijatelja i obitelji. U tom slučaju, važno je primijetiti zašto se to događa te iskreno popričati s bližnjima. Pretpostavka je da članovi obitelji i prijatelji žele najbolje za nas. Ako su njihove primjedbe i zabrinutost usmjereni prema tome da vjeruju kako nećete biti sretni s osobom s kojom ste u vezi, poslušajte što imaju za reći. Ako su komentari ipak u smjeru toga da im se ne sviđa njihov izgled, posao koji rade ili tko su im roditelji, moguće je da im vaša sreća nije na prvom mjestu. Na kraju, odluka je uvijek na nama, a čak i kad nas netko dobronamjerno upozori na loše strane naših partnera, ipak smo ljudi - i uglavnom nismo još usvojili učenje na tuđim greškama, nego moramo probati sami.