Alternativa

Je li ovo budućnost hrane? U proizvodnji ovih pilećih medaljona nije stradala nijedna životinja

07. prosinac 2020.
Fotografije: Hampton Creek/Eat Just

Piletina uzgojena u laboratoriju ima jednaku nutricionističku vrijednost kao i "originalna", ali za nju nije bilo potrebno ubiti životinju. Alternativa koja je zdravija za planet, ali i za nas, više nije samo ideja.

Budućnost je ovdje - u redu, ne baš ovdje, ali u Singapuru svakako. Naime, njihova agencija za regulaciju hrane odobrila je korištenje laboratorijski uzgojene piletine, točnije pilećih filea i medaljona tijekom čije proizvodnje nije ubijeno nijedno pile, kokoš ili druga životinja. Kompanija Eat Just uzgojila je meso od pilećih stanica u laboratoriju, točnije u bioreaktoru. Stanice su uzete biopsijom od živućih životinja te nije bilo potrebno ubiti ih za uzorak. Zatim su ih uzgojili pomoću biljnih materijala. 

Iz kompanije kažu kako je trenutno takav način proizvodnje mesa bitno skuplji od tradicionalnog, no kada bi se proizvodilo na veliko, troškovi bi bili značajno manji. Eat Just svoju će laboratorijski uzgojenu piletinu prodavati u restoranu u Singapuru, a nadaju se da će se uskoro proširiti.

Inače, svaki se dan na svijetu ubije 10 milijuna pilića te četiri milijuna svinja za hranu. Prema težini, 60 posto sisavaca na Zemlji su životinje koje se uzgajaju za hranu, 36 posto su ljudi, a samo 4 posto su divlje životinje. 

image
Nutricionistička vrijednost bio uzgojene piletine je jednaka originalnoj
Foto: Hampton Creek/Eat Just

S obzirom na to da je smanjenje unosa hrane životinjskog porijekla ključno za smanjenje štetnog ljudskog utjecaja na okoliš, ovakve zamjene smatraju se najučinkovitijima. Naime, ljudi u najbogatijim zemljama svijeta konzumiraju previše mesa nego što je zdravo za njih, ali i za planet. Veganska prehrana, odnosno ona bazirana na namirnicama isključivo biljnog porijekla, nije prihvatljiva svima, a laboratorijski uzgojeno meso čini se kao dobra alternativa. 

Iz kompanije Eat Just poručuju kako je njihova piletina nutricionistički jednaka prirodnoj. 

"Mislim da je ovo odobrenje u Singapuru jedan od najvećih trenutaka za industriju hrane u posljednjih nekoliko desetljeća. Vrata su otvorena i sad o nama i drugim kompanijama ovisi hoćemo li zakoračiti naprijed. Nadam se da će to dovesti do toga da za idućih nekoliko godina nećemo morati ubiti životinju ili posjeći drvo kako bismo se prehranili", rekao je Josh Tetrick iz Eat Justa.

--- 

Inače, kompanija je već proizvela vegansku majonezu te biljnu zamjenu za jaja, a nisu jedina tvrtka koja se bavi laboratorijskim uzgojem mesa. Njihovi izraelski konkurenti, Supermeat, također su razvili takvu piletinu koju trenutno nude za besplatno testiranje potencijalnim kupcima. Kompanije poput Memphis Meat, Aleph Farms i Mosa Meat razvijaju steakove u laboratoriju, a neke velike kompanije koje se bave isključivo tradicionalnom proizvodnjom mesa, kao što su Tyson i Cargill, već su ostvarile kontakt s njima. Globalna konzultacijska tvrtka AT Kearney predviđa kako bi do 2040. većina mesa na tržištu moglo biti laboratorijski uzgojeno.