Reset tijela i duha

Kako zdravo jesti? Influencerice su podijelile s nama savršeni veganski meni

26. siječanj 2021.
Fotografija: iStock
Marie Wasler i Nataša Rajčević

Autorice programa "21 dan reset", Marie Wasler i Nataša Rajčević, napisale su nam prijedlog jednodnevnog veganskog menija. Ako se trudite jesti zdravije, pokušavate skinuti višak kilograma ili ste samo zantiželjni oko prehrane temeljene na biljnim namirnicama, ovo je savršena prilika da naučite nešto novo. Provjerite što preporučuju!

Kad je hrana u pitanju, mi izbjegavamo pojam detox. Smatramo da se naše tijelo može savršeno dobro pobrinuti za to, zbog toga imamo kožu, jetru i bubrege.

Gledati na neku prehranu kao na detox prehranu može lako dovesti do nezdravog odnosa s hranom i vlastitim tijelom te stvarati grižnju savjesti kad jedemo nešto što ne spada u detox skupinu. Ako se pravilno brinemo za sebe (fizički i psihički), onda nam pizza ili burek u 10 navečer neće napraviti nikakvu štetu. Dakle, bitan je balans - ako 80% vremena jedemo kvalitetnu i nutritivno bogatu hranu, tih 20% možemo jesti što god nam je volja!

image
Marie Wasler je yoga učiteljica i certificirani breathwork facilitator
Foto: Tomislav Može 

Ipak, s vremena na vrijeme možda imamo potrebu za malo lakšom i zdravijom hranom. Hrana koja se temelji na biljkama je idealno rješenje. Godi nam i tijelu i umu, razvija našu kreativnost i zapravo nas natjera da izađemo iz nekih davno naučenih navika koje do tada nismo propitkivali.

I iako smo se mi na biljnu prehranu odlučile najviše iz etičkih razloga, ona ima i brojne zdravstvene benefite pa ne čudi da ju većina doktora i nutricionista smatra prehranom budućnosti.

Veganska prehrana ne znači nužno i zdrava prehrana (veganstvo je životna filozofija, a ne samo odabir hrane), ali ako pričamo o cjelovitoj biljnoj prehrani onda možemo biti sigurni da se radi o najboljem što možemo napraviti za naše tijelo. Kao i u svemu, i ovdje je jako bitan balans i osnovno znanje o namirnicama i nutrijentima koje unosimo na dnevnoj bazi.

image
Nataša Rajčević je strastvena zaljubljenica u hranu i veganska food blogerica
Foto: Promo

S biljnom hranom se zbilja ne trebamo brinuti da će nam nestati ideja - postoji toliko vrsta grahorica, žitarica, sjemenki, povrća i voća koji su nam dostupni i koje možemo kombinirati na bezbroj načina. Najbolje bi bilo hraniti se sezonski - zimi to znači puno korjenastog povrća, kupusnjača i tople hrane na žlicu. Ako će vam ipak zatrebati koja ideja, ovako nekako izgleda naš dan kroz hranu. Naravno, ne zaboravite piti puno vode kroz cijeli dan.

DORUČAK: zobena kaša

Sastojci (za 2 bogate porcije):

300 ml biljnog mlijeka po vašem izboru

100 grama zobenih pahuljica

1 što zrelija banana

Začini - žličica cejlonskog cimeta

Za posluživanje:

Sjemenke konoplje

Borovnice

Maslac od badema

Postupak

U manjem lončiću pomiješajte mlijeko, zgnječenu bananu i cimet pa sve dobro promiješajte i lagano dovedite do vrenja.

Ubacite pahuljice i kuhajte na laganoj vatri 10-ak minuta, dok pahuljice ne popiju svu tekućinu. Ako vam se čini da je smjesa pregusta slobodno dodajte još malo mlijeka

Poslužite sa svježim borovnicama, konopljom i maslacem od badema.

image
Zobena kaša za početak dana

RUČAK: miso juha

Sastojci (za dva tanjura):

Žlica miso paste

100 grama shiitake gljiva

1 veća mrkva

Žlica sojinog umaka

Poriluk

Pola litre vode ili dashi temeljca

Prstohvat soli i chillija

Po želji: rezanci smeđe riže, kockice tofua, sezam

Postupak:

Mrkvu narežite na tanke trakice, poriluk na kolutove (samo bijeli dio)

Na malo sezamovog ulja popržite shiitake. Neka vam se fino “uhvate” sa svih strana jer će im tako okus biti puno bolji. Kad su skoro gotove, dodajte mrkvu, poriluk i začine koje koristite, dinstajte još minutu/dvije pa dodajte vodu i sojin umak. Kuhajte na srednje jakoj vatri 5 minuta.

Imajte na umu da je miso pasa dosta slankasta i intenzivna (pogotovo tamna) pa pripazite sa začinima. Bolje da u startu stavite manje soli pa lako nadodate ako vam bude falilo.

Žlicu miso paste u čaši razmutite sa žlicom ili dvije vode.

Skuhajte rižine rezance ili ih na kraju samo ubacite u vruću juhu (ovisno koje koristite, skuhajte ih prema uputama na pakiranju), popržite šaku sezama na suhoj tavi (dakle - bez ulja). Sezam brzo gori pa cijelo vrijeme miješajte i čim zamirišu ih izvadite iz tave. Tofu nasjeckajte i isto kratko popržite na kap, dva ulja.

Ugasite juhu (ili jako smanjite vatru), odmah dodajte miso i dobro promiješajte.

Prebacite juhu u tanjur, dodajte rižine rezance, kockice tofua i sezamove sjemenke.

image
Bogata miso juha

Salata od batata i crvene leće

100 grama beluga leće

150 grama baby špinata

Jedan veći batat (oko 300 grama)

Malo maslinovog ulja

Začini: sol, chilli, dimljena crvena paprika

Za dressing:

Biljni jogurt ( 200 grama)

3 žlice maslinovog ulja

Žličica dijon senfa

Par kapi javorovog sirupa

Prstohvat soli

Sok jednog limuna

Sjemenke sezama

Postupak:

Leću isperite par puta pod hladnom vodom i kuhajte 20 min do pola sata.

Batat ogulite, narežite na odgovarajuće komadiće pa ga začinite maslinovim uljem, chillijem, dimljenom crvenom paprikom i posolite. Naravno, koristite začine koji vama pašu.

Začinjeni batat prebacite u protvan obložen papirom za pečenje i pecite na 190 stupnjeva 20 minuta do pola sata (ovisno o veličini komadića)

Sve sastojke za dressing stavite u staklenku, zatvorite je i dobro protresite nekoliko puta. Ako vam je pregusto, dodajte nekoliko žlica vode

Na dno tanjura stavite baby špinat, na njega posložite pečeni batat, leću i sve zalijte dressingom od jogurta i senfa.

image
Zdrava šarena salata

POPODNEVNI SNACK: Jabuka i žlica maslaca od lješnjaka

VEČERA: Brzi namaz od bijelog graha

Limenka bijelog graha

Manji režanj češnjaka (ili veći, kako volite)

Sok pola limuna

3 žlice maslinovog ulja (* ako želite oil free verziju maslinovo ulje zamijenite vodom)

Prstohvat soli

Prstohvat dimljene paprike

Postupak:

Grah isperite i sa češnjakom, limunovim sokom, dimljenom paprikom i soli prebacite u blender i kratko izmiksajte. Sad lagano dolijte maslinovo ulje i nastavite miksati do kremaste, glatke smjese.

Probajte i doradite začinima po želji.

Umjesto s kruhom, poslužite s komadićima mrkve. Vjerujte nam, paše bolje nego što mislite.