MGM Resorts i Stoheby´s organiziraju rasprodaju velikih umjetničkih djela iz kolekcije MGM Resorts Fine Art Collection. Aukcija koincidira s Picassovim 140. rođendanom i ujedno je najveća umjetnička aukcija u Las Vegasu. Cijeli događaj u zadatak si daje i "izmjenu" portfolija kojom se predstavljaju kao relevantna kompanija zabave, ovaj put u smjeru različitosti i dakako, inkluzije. Jedinstvena suradnja između Sothebysja i MGM -a dovela je do najveće večernje aukcije u Sjevernoj Americi izvan glavnog aukcijskog mjesta u New Yorku, a predstavit će i rekreiranu verziju prodajnog prostora iste kuće u Las Vegasu. Sotheby´s će emitirati aukciju širom svijeta putem web streama na vlastitoj stranici. Izložbe u pretprodaji predstavit će se u galerijama u New Yorku, Las Vegasu,Taipeu, Hong Kongu. Na aukciji se nalazi 11 djela koja prikazuju raspon i širinu slavne karijere Pabla Picassa. Ponuđeno će biti "Femme au béret rouge-orange" (procjenjuje se na 20/30 milijuna dolara), jedan od Picassovih portreta Marie-Thérèse Walter, umjetnikove poznate muze i ljubavnice koja je inspirirala mnoge od njegovih najcjenjenijih i najpoznatijih portreta 1930-ih. Napravljena 1938., ta je slika jedna od posljednjih umjetnikovih djela na kojoj je reprezentirana Marie-Thérèse, a označava prijelomno vrijeme u kojemu je Picasso upoznao fotografkinju Doru Maar, čija je slika u njegovom životu već tada zamijenila Marie-Thérèse, intimno, ali i u njegovom radu.
Na slici dominira beretka, a Picassov nježni portret koristi žutu i zelenu paletu kako bi naglasio zaobljene crte Marie-Thérèse. Upravo je ovu izrazito intimnu sliku u svojoj privatnoj zbirci zadržao desetljećima. Na aukciji se dodatno ističu i dva vrsna portreta velikog formata koji predstavljaju umjetnikovo kasno razdoblje: "Homme et enfant" (procjena 20/30 milijuna dolara) i "Buste d'homme" (procjena 10/15 milijuna dolara). Nastale su u jednom od najinspirativnijih i najproduktivnijih razdoblja umjetnikova života, od 5. siječnja 1969. do 2. veljače 1970., oba su djela uvrštena na monumentalnu izložbu 1970. u Palais des Papes u Avignonu, vjerojatno najvažniju izložbu u kasnijoj fazi djelovanja.
Slika prikazuje Picassovu meditaciju o njegovoj umjetničkoj ostavštini, kako iz osobne, tako i iz povijesno -umjetničke perspektive, te prikazuje umjetnika koji nastavlja usavršavati svoje majstorstvo portretiranja u posljednjim godinama rada. Među najvećim Picassovim slikama koje je ikada napravio, "Homme et enfant" sažima umjetnikovu zaokupljenost njegovim životom i naslijeđem u ovom kasnom razdoblju njegove karijere. Dvije figure na slici, muškarac i dijete, simboli su Picassovog umjetničkog naslijeđa kao mlađeg čovjeka i umjetnika koji radi do kraja svoje karijere, kao i njegove očinske uloge i ostavštine. Njegova serija Mousquetaires, Buste d'homme promišlja o umjetničkom i tematskom utjecaju starih majstora poput Velazqueza i Rembrandta. U listopadsku prodaju također je uključena "Nature morte au panier de fruit et aux fleurs" (procjena 10/15 milijuna USD), izvanredna mrtva priroda nastala tijekom nacističke okupacije Pariza.
Picassu je bilo zabranjeno izlaganje tijekom tog vremena, sve do povijesnog Salona d'Automne iz 1944., poznatog i kao Salon de la Libération. Bez prilike da javno predstavi svoj rad, to dramatično iskustvo tijekom okupacije natjeralo ga je da meditira o životu i smrti tijekom rata, a njegov je rad upravo u tom periodu iskoračio s odvažnim stilskim izborima (prigušeni tonovi i grafičke linije inspirirane kubistima). Aukciju upotpunjuje nekoliko radova na papiru, uključujući portret lika commedia dell’arte Pierrota (procjena 2,5/3,5 milijuna dolara); dodatna ratna mrtva priroda, Nature morte aux fleurs et au compotier (procjena 6/8 milijuna dolara), naslikana u Parizu 1943. godine; Aiguière - Visage (procjena 60/80.000 dolara), keramički vrč; i mnogo više.