Prati svoj ritam

Sve je popularnija nova dijeta - ona za bolji san

02. lipanj 2020.
FOTOGRAFIJE: iStock

Uz dijetu kojom pratite prirodni ritam svog organizma gubit ćete kilograme, ali to čak i nije najbolja stvar u svemu tome. Probava će vam biti bolja, ten ujednačen, a najbolje od svega - konačno ćete kvalitetno spavati.

U protekla dva i pol mjeseca puno nas provelo je malo previše vremena u kuhinji, a premalo kvalitetno spavajući. Puno je faktora koji su utjecali na to, da sad ne krećemo ponovno u tu priču o koroni, pečenju kruha i potresu i stresu zbog kojeg nismo mogli odspavati više od pet sati u komadu.

⇒ Psihologinja nam otkriva što se skriva iza nesanice i noćnih mora

Prehrana ima snažan utjecaj na naš san, a to je jedan faktor koji često previdimo kad tražimo razloge za loše snove i nekvalitetan san.

Jedna od dijeta koja je postala popularna u posljednje vrijeme je i "dijeta dnevnog ritma". Bazira se ne toliko na namirnicama koje uzimamo, nego vremenu kad ih konzumiramo. Radi se o jednom obliku posta, no neka vas to ne obeshrabri u početku. Dijeta prati naš biološki sat koji bi nas trebao natjerati da smo budni i aktivni ujutro i preko dana, a kad padne noć nam se spava.

No, zbog načina života mnogi od nas pomalo su se izgubili u tom sustavu. Više ne nismo morali buditi rano kako bismo stigli na posao pa smo išli na spavanje kasnije, i to nakon što smo tri sata gledali Netflix ili bili pred nekim drugim ekranom, primjerice na Skypeu ili Zoomu s prijateljima i obitelji. Sve je to utjecalo na naš organizam, a ova dijeta, odnosno post teži tome da počnemo slušati vlastito tijelo i vratimo se u prirodno stanje.

To u principu znači da ujutro jedemo više i obilnije, ali u vremenskom rasponu od oko 12 sati (ili manje), a kad padne noć više ne jedemo - zadnji obrok neka bude sa zalaskom Sunca. I kalorijska težina hrane ujutro treba biti veća, dok posljednji obrok u danu, koji bismo trebali pojesti barem četiri sata prije nego što idemo spavati, treba biti lagan.

Usklađivanje ovog prirodnog ciklusa našeg organizma ima puno benefita, od bolje probave, kvalitetnijeg sna, ujednačenog tena, a nakon nekog vremena i bolje regulacije gladi - kad se vaše tijelo navikne na činjenicu da jedete u skladu sa Suncem, nećete više imati potrebu jesti kasnije.

Za doručak se preporučuje da bude najobilniji obrok u danu te bi trebao sadržavati zdrave masnoće, proteine i biti bogat vlaknima. Tako ćete probuditi organizam i dati mu energije za početak dana. Pojedite, npr. dva kuhana jaja i pola avokada.
Ručak i večera bi trebali biti lagani, primjerice riba i povrće ili salata. Svakako izbjegavajte zasićene ugljikohidrate prije spavanja jer oni mogu uzrokovati loš san. Naime, povisit će vam razinu šećera, što nije preporučljivo prije spavanja.

Što se tiče proteina, oni uključuju meso peradi, jaja, jogurt te ribu poput lososa, a dobrodošle namirnice su i grah, leća, kvinoja, orašasti plodovi, sjemenke. Izbjegavajte alkohol i kofein, uz svaki obrok jedite što više šarenog i raznovrsnog povrća te pijte puno vode kroz dan. Voda će vam pomoći i u regulaciji gladi.

Osim dijete, ovo su još neke stvari koje možete napraviti da biste uravnotežili svoj biološki sat i vratili se prirodnom ritmu svog organizma i u konačnici - bolje i kvalitetnije spavali.

Izložite se Suncu čim se probudite. Prirodno svjetlo će vas razbuditi i dati vašem organizmu jasan alarm - vrijeme je za akciju!

Uvijek idite spavati i budite se u isto vrijeme. Čak i vikendima. Jedan REM ciklus traje od 90 do 120 minuta pa ga ne biste trebali prekidati. Ako se svaki dan budite oko 7 sati, trebali biste spavati u 22 ili u 23:30, dakle sve u tom rangu od sat i pol.

Ne jedite na brzinu. Razmišljajte o onome što jedete, ali si i uzmite vremena da polako pojedete hranu. Nemojte se prejedati i izbjegavajte piti vodu dok jedete. Nakon što završite s obrokom, odmorite se nekoliko minuta, a idući obrok neka bude tek nakon što probavite ovaj - to obično traje oko četiri sata.