Ovo kupanje nema nikakve veze s pjenušavom kupkom, mirisnim gelovima za tuširanje i ukrasnim svijećama. Forest bathing, odnosno šumska kupka je praksa razvijena u Japanu u osamdesetim godinama prošlog stoljeća koja se odnosi na meditativno šetanje po šumi kojim opuštamo sva osjetila i izoliramo se od stresnog urbanog okruženja.
Šumska kupka slobodni je prijevod izraza shinrin-yoku, što možemo prevesti i kao terapija prirodom. Ova japanska wellness aktivnost posebno je postala popularna za vrijeme pandemije, no odličan je način za smanjenje stresa i povezivanje s prirodom u svakom trenutku života.
Kako možemo krenuti na šumsko kupanje?
Važno je ne zamijeniti ovakvu praksu s fizičkom aktivnošću koja nas umara - šumsko kupanje je opušteni boravak na svježem zraku i lagana šetnja kroz šumu, dok upijamo njezine mirise, zvukove i atmosferu. Ne zaboravite isključiti mobitel i ostaviti kameru ili bilo kakvo sredstvo distrakcije kako biste se potpuno posvetili ljepoti prirode. Važno je prepustiti se i isključiti od svakodnevice, meditativno disati i povezati se s prirodom - bilo da se to odnosi na branje šumskog cvijeća, bobica ili jednostavnog ležanja na travi na mjestu koje vam je udobno. I što je također važno, krenite bez postavljenih očekivanja i samo se prepustite lutanju po zelenilu parka ili šume.
Praksa šumske kupke nastala je u Japanskoj šumarskoj agenciji, kako bi se što veći broj ljudi privukao u japanska šumska prostranstva. No zbog svih dobrobiti po zdravlje koje su dokazane - jačanje imuniteta, smanjenje krvnog tlaka i razine stresa, razine kortizola i kontroliranih otkucaje srca, šumsko kupanje postala je opće prihvaćena praksa i zapravo najjednostavniji i logičniji način opuštanja - nije vam potrebno ništa osim obližnje šume ili parka. Udahnite mirise trave, zelenila i potoka, osluškujte žamore i cvrkut ptica, dotaknite raznolikost prirodnih tekstura i otvorite sva osjetila - više je razloga zbog kojih ćemo na šumsko kupanje krenuti već danas.