U prvom mjesecu nove godine čini se najprigodnijim pisati o novim modnim odlukama. Dok su sezonska sniženja na izdisaju, teško je odoljeti tom nikada većem natpisu SALE i nekom trendi komadu koji će se nositi možda jednom, ali se trenutno čini predobrom prilikom koju je šteta propustiti. U svijetu konzumerizma i brze mode koja količinu stavlja na prvo mjesto, o istome kao da smo postali ovisni. Pa ako ste si već postali dobri s dostavljačem koji svako malo donosi novi paket na kućnu adresu, vrijeme je za detox - umjesto s previše novih i nepotrebnih krpica u novu godinu radije ulazimo s racionalnijim i odgovornijim pristupom modi i bacimo se na modni detox. Što on podrazumijeva? Recikliranje, ponovnu uporabu odjeće, pametno ulaganje u nove komade i podupiranje modne održivosti.
Ekološka osviještenost kao odgovornost
Pojam modne održivosti većinom se komentira u kontekstu luksuznije i skupocjene mode. Jedno ne podrazumijeva drugo, istovremeno to što je riječ o high end brendu ne znači na on djeluje na održive načine. Jedna od pionirki modne održivosti je dizajnerica Stella McCartney, a u 2020. godini proširila se lista imena koji su iz proizvodnje izbacili materijale životinjskog podrijetla, koji prilikom proizvodnje troše minimalnu količinu vode, recikliraju stare tkanine i rade transparentno. Tu se ističu i nova imena koja mijenjaju industriju i po pitanju održivosti ne pristaju na kompromise, poput dizajnerice Marine Serre ili brenda Mother of Pearl. Ne treba zaboraviti i na uvjete u kojima rade zaposlenici određenog brenda, na žalost u zemljama proizvođača je i dalje veliki broj njih potplaćen i radi u nepogodnim uvjetima.
I manji brendovi, domaći ili strani čije su cijene pristupačnije djeluju održivo – ne rade na veliko već izrađuju određeni broj komada, kroje samo po narudžbi, obraćaju pažnju na podrijetlo materijala. Pridružuju im se i imena poput popularnog brenda & Other Stories koji kao dio ponude ima sustainable komade, američki brend Reformation koji ostavlja minimalni ekološki otisak proizvodnjom...Bacite pogled na etiketu i razmislite o materijalima – akril je primjerice jedan od najvećih zagađivača voda jer prilikom pranja ispušta štetne mikročestice plastike. Pamuk tretiran pesticidima također uvelike potiče zagađenje okoliša pa je bolji izbor organski pamuk, svila, reciklirani materijali, lan, koji znatno manje zagađuju.
Slow, a ne fast fashion
Je li mi ovo zaista potrebno? S koliko odjeće koju posjedujem se ovo može kombinirati? Postavite si ova pitanja prije nego što se odlučite na kupovinu nove. Naravno, s vremena na vrijeme nije se loše počastiti nekim od trendovskih komada, no sve dok je to u nekim granicama normale. Kvaliteta je uvijek iznad kvantitete, trajnost je uvijek iznad trenda. Trenutno nosim nekoliko komada koje sam izvukla iz mamine garderobe i pitam se, što se iz mog ormara može nositi i nakon dvadeset godina? Naše modne navike uključuju fast fashion koji ne podupire vrijednosti poput dugotrajnosti i održivosti i krajnje je vrijeme da pažnju preusmjerimo na lokalno, kvalitetno i trajno.
Pronađite zato dobre basic komade koji se nose bez obzira na godišnje doba, koji se mogu nositi u različitim prilikama i naravno, u kojima se osjećate dobro – klasični t-shirt, kvalitetno pletivo, dobre traperice, kaput, all-day sako koji je bezvremenski...Od većih modnih investicija, najisplativije su dobra torba i dobre cipele. Osim što ste okolišu učinili uslugu, više ćete cijeniti kvalitetniju modu, uživati dok je nosite, možda je ostaviti u nasljeđe, a garderoba se oslobađa od još jednog fast fashion komada čiji je rok trajanja kratak, a utjecaj na okoliš dugotrajan.
Staro je novo
Modna detoksikacija nije potpuna bez čišćenja ormara. Nemojte se zavaravati - ono što niste odjenuli više od pola godine niti nećete. Ako neki predmet iz garderobe ne možete zamisliti u barem tri kombinacije, nije vam potreban u ormaru. Pronađite takvoj odjeći novu namjenu – razmijenite je s prijateljicama, organizirajte buvljak ili je donirajte u dobrotvorne svrhe. Za kraj, moramo spomenuti važan dio modne održivosti koji se odnosi na staro, a to su second-hand i vintage trgovine koje skrivaju prava modna blaga. Stara odjeća u novim kombinacijama danas je novi glam.