Vjerojatno posljednjih tjedana radite od kuće i bioritam vam se promijenio. Možda se budite kasnije nego inače jer ne morate putovati do posla, a navečer dugo gledate serije i filmove pa i kasnije idete spavati. Moguće je i da ste se malo i previše opustili pa ste "zaboravili" otuširati se ili oprati kosu jer vas ionako nitko ne vidi.
Sve ove stvari potpuno su normalna reakcija na ovu neobičnu situaciju u kojoj smo se našli, ali nisu baš zdrave i ne pridonose produktivnosti, a ni vašem psihičkom stanju. Možda to još niste ni osvijestili, ali dugoročno - a očito ćemo ovako živjeti neko vrijeme - to nema dobre efekte.
Ono što možete napraviti je stvoriti pozitivne navike, odnosno kreirati svoju rutinu kako biste izvukli najbolje od sebe i osjećali se bolje. Treba razlikovati rutinu od navike; navike su stvari koje radimo automatski, primjerice ostavljamo ključeve od stana na određeno mjesto svaki put kad uđemo.
Rutina je skup navika ili akcija koje radimo kako bismo se organizirali. Rutina također može postati ritual - ako je tako sami počnete shvaćati. Primjerice, tuširanje prije spavanja može biti rutina, ali ako razmišljate o tom tušu kao vremenu kad se opuštate i kad se fizički i psihički pripremate za spavanje, to može, promjenom stava, postati ritual koji vas smiruje.
Benefiti su razni, kako je naglasio američki autor Mason Currey koji je proučavao rutine slavnih umjetnika kao što su Frederic Chopin i Ernest Hemingway.
"U pravim rukama, rutina može biti efikasan mehanizam za maksimalno iskorištavanje ograničenih resursa: vremena (najviše ograničeni resurs), volje, samodiscipline, optimizma. Dobro strukturirana rutina može pomoći u uspostavljanju dobre psihičke energije i spriječiti ovisnost o raspoloženjima", kaže Currey.
Rutine koje ćete stvoriti trebaju biti prilagođene vama u potpunosti. Nemojte se prisiljavati da radite nešto što vam ne odgovara jer to neće imati nikakvog efekta. Važno je da odredite na koji način želite poboljšati svoju svakodnevicu, a zatim postupno uvodite male akcije koje ćete s vremenom odrađivati kao da ste na autopilotu - nećete o njima ni razmišljati, samo će postati dio vašeg dana.
Recimo da se želite više kretati jer ste većinu vremena kod kuće pred kompjuterom. Neke od rutina koje možete uvesti su tjelovježba, vožnja biciklom, šetnja. Pratite svoj bioritam - ako vam odgovara vježbanje ujutro, prije nego što počnete raditi, stvorite si plan ili si pomozite nekom od brojnih aplikacija. Počnite uvijek u otprilike isto vrijeme i nemojte si uzeti prevelik zalogaj. Ako dosad niste vježbali, svaki dan bit će vam dovoljno 10-15 minuta lagane vježbe ili razgibavanja. Možda vozite bicikl ili ste više tip za šetnju, odredite svaki dan određeno vrijeme za tu aktivnost.
Ako je vaš cilj zdravije jesti, u kupovinu idući put ponesite popis s namirnicama koje će vam u tome pomoći. Prije popisa namirnica bilo bi dobro da napišete i popis jela koje ćete raditi taj tjedan. Bit će vam lako držati se svih tih uputa ako imate sve namirnice koje vam trebaju. Kuhanje neka isto bude u određeno vrijeme; npr. poslije vožnje biciklom ili popodnevne šetnje.
Nemojte zanemarivati osobnu higijenu - tuširajte se svaki dan u isto vrijeme, ovisno o tome jeste li tip za jutarnje ili večernje tuširanje. Nemojte zaboraviti ni njegu kože te i to uvrstite u svoju rutinu.
Evo još nekoliko korisnih rutina koje bi mogle funkcionirati i za vas:
- Pospremite krevet. Može se činiti kao besmislen zadatak, ali svakodnevno pospremanje kreveta dat će vam osjećaj kontrole i potaknuti vas da obavite i neke veće zadatke.
- Pojedite doručak. Nemojte živjeti samo na kavi pola dana. Sad stvarno nemate izgovora - imate vremena spremiti svako jutro zdrav obrok. Ne mora biti obilan, ali zobenu kašu ili kukuruzne pahuljice možete napraviti.
- Pospremite. Uzmite svaki dan 10-15 minuta da pospremite nered koji se možda stvorio. Operite suđe i prebrišite kuhinju, odjeću stavite u ormar... Ne morate svaki dan ribati cijeli stan, ali održavanje čistoće i reda pomoći će vam da budete mirniji i produktivniji.
- Ugasite mobitel. Barem sat vremena prije odlaska u krevet ugasite zvukove i vibracije, stavite mobitel na sleep mode i posvetite se sebi. Sve može pričekati do idućeg jutra. Nemojte gledati ni u kakav ekran, spavat ćete bolje.