Što se skriva iza nesanice i noćnih mora
U karanteni su mnogi od nas imali problema s nesanicom i noćnim morama, osobito nakon što je Zagrepčane rano ujutro probudio i jaki potres. Nije čudno da brojni tada nisu mogli zaspati ili se, pak, budili usred noći nakon ružnog sna i u strahu da se tlo ponovno trese. Tada smo razgovarali s psihologinjom Anamarijom Vuić koja nam je objasnila da se radi o očekivanim reakcijama s obzirom na to što smo sve proživjeli.
"Ovi događaji u svima nama, više ili manje, izazivaju reakcije straha, gubitka kontrole i bespomoćnosti. Poteškoće sa spavanjem, bilo da je riječ o čestom buđenju, nemogućnosti usnivanja, noćnim morama ili prekomjernom spavanju, spadaju u očekivane reakcije u trenutnoj situaciji", objasnila nam je tada.
Kriza nije vrijeme za usavršavanje, nego za brigu o sebi
Sjećate li se pritiska pod kojim smo bili kada smo u prvom dijelu godine završili u karanteni? Što sve naučiti, usavršiti i kako iz lockdowna izaći bolji i savršeniji bile su rečenice s kojima smo se susretali svaki dan, ali ako niste naučili novi jezik, završili tečaj ili, pak, ispekli savršeni banana kruh - nema veze. Kako nam je ispričala Lana Gjurić nalazili smo se u vremenu dvostruke krize i teško je tada biti potpuno fokusiran, produktivan i izvršavati zadatke nesmetano.
"Čini se da je sad došlo novo 'moram'. Moram biti kreativan, produktivan, vježbati stalno, čitati puno, biti u kontaktu s ljudima, napraviti posao, posvetiti se sebi, naučiti nešto novo…", izjavila je psihologinja tada, a mi smo joj se pridružili s porukom da kriza nije vrijeme za usavršavanje, već za brigu o sebi.
Kako se nositi sa strahom i osjećajem neizvjesnosti? 7 misli koje će pomoći
Osim što nam je pandemija donijela snažan osjećaj nesigurnosti, u Zagrebu i njegovoj okolici potres je bio iznimno stresan i traumatičan. Nitko nije znao kako se nositi s tjeskobom i strahom, osjećajima koji su odjednom postali naša svakodnevica. Doktorica psihologije Dea Ajduković izdvojila je sedam misli koje mogu pomoći da se lakše nosimo sa strahom i osjećajem neizvjesnosti, što nam je zaista trebalo tog 22. ožujka, a neće škoditi da si ih ponavljate svaki dan kad se ne osjećate najbolje.
"U kombinaciji koronavirusa i potresa, mnogi od nas osjećaju da su psihički duboko iscrpljeni. Važno je da to kod sebe poštujemo, i da se ne tjeramo preko svojih granica. Ne moramo danas dovesti cijelu kuću u red. Ne moramo dugo razgovarati sa svima koji nas ovih dana nazovu. Ne moramo napraviti super plan za opcije A, B, C i D. Sada je dovoljno, i sada je najvažnije, obnoviti i čuvati svoju energiju", kaže.
Osjećate li se kao da je vaš uspjeh rezultat sreće? Niste sami
Jeste li čuli za sindrom varalice? Muči li i vas? Radi se o osjećaju manje vrijednosti unatoč evidentnim uspjesima koje osoba postiže.
"Oni kod kojih je izražen ovaj sindrom smatraju da zapravo nisu toliko kompetentni koliko drugi misle da jesu i da su ih na neki način prevarili. Duboko u sebi ove osobe su uvjerene da nisu zaslužne za svoja postignuća, odnosno da svoj uspjeh ne mogu pripisati vlastitim vještinama, znanjima i sposobnostima, već uglavnom sreći. Misle da ne vrijede koliko i drugi ili da ne vrijede uopće, pa zbog toga uglavnom teško prihvaćaju komplimente i ne internaliziraju svoja postignuća, odnosno ne vide ih kao dio sebe. Zato, što god i koliko god postigli, osjećaju kao da to nije dovoljno", objasnila nam je psihologinja Andrea Gerčar i dala nam savjete kako se nositi s ovim sindromom koji je vrlo blizak perfekcionizmu.
Psihologinja nam otkriva kako se suočiti s nezaposlenošću i financijskim problemima
Pandemija koronavirusa utjecala je na gospodarstvo na iznimno negativan način. Mnogi su ostali bez posla, morali su zatvoriti svoje firme i obrte ili im je plaća smanjena, a budućnost, praktički preko noći, postala neizvjesnija nego prije. Psihologinja Andrea Gerčar pojasnila nam je što je to ekonomski stres te kako si možemo pomoći ako ga osjećamo.
"Rad i sve promjene koje se događaju u području rada itekako su povezane s (ne)mogućnošću zadovoljenja psihičkih potreba, i na taj način posljedično utječu i na mentalno i tjelesno zdravlje", rekla nam je psihologinja te podijelila s nama korisnu i praktičnu vježbu koju možemo prakticirati svaki put kad osjetimo visoki stupanj stresa i tjeskobe.
Razgovarali smo s psihijatricom o ljubavi za vrijeme izolacije
Ako ste lockdown proveli s partnerom ili partnericom, znate da nije bilo nimalo lako. Mnogi su se parovi suočili s brojnim izazovima jer godinama nisu toliko vremena proveli zajedno - ako su ikada. O tome kako se nositi s problemima u vezi koji su nastali ovom neobičnom situacijom, razgovarali smo s psihijatricom, psihoterapeutkinjom i kliničkom trenericom za Gestalt i Imago terapiju odnosa, Ljiljanom Bastaić.
"Parovi koji nam izgledaju na rubu raskola mogu se u situaciji opasnosti pribrati i podržati jedno drugo vrednujući svoj odnos više od ičega, a parovi koji odlično funkcioniraju u normalnim uvjetima, mogu se raspasti u času. Puno je takvih primjera u životu, literaturi i na filmu. Izvanredna situacija može dovesti do katastrofe, a istovremeno je i prilika za unapređenje odnosa, rast i razvoj", rekla nam je.
Tanka je granica između brige o sebi i bijega od stvarnosti
Što su to zamke self carea i jeste li možda upali u koju? Primjerice, možda mislite da je oblik brige za sebe - šoping, no peglanje kartica do iznemoglosti dugoročno ništa ne radi za naše mentalno zdravlje. O ovome smo pričali s psihologinjom Majom Vučić, koja je objasnila zašto je self care važan i što sve možemo računati pod njega.
"Sva ponašanja ili aktivnosti koja nam dugoročno štete ili zbog kojih nismo funkcionalni u svakodnevnom životu ne mogu se svrstati u brigu za sebe, iako se na kratke staze mogu činiti učinkovitima", objasnila nam je.
Ako ne znate reći "ne", čak i onda kad to zaista mislite, u opasnosti ste da postanete osoba koja se brine za sreću i dobrobit svih drugih - osim sebe. A to može biti opasno za vaše mentalno zdravlje. Tu rečenicu potvrdila nam je i psihologinja Lana Gjurić koja je naglasila da je vrlo važno pokazati odlučnost - što se radi i kroz odbijanje onoga što ne želimo.
"Mislim da je 'ne' užasno važna riječ. Jednako kao i 'da'. Želimo li nešto ili ne želimo? Sviđa li nam se nešto ili ne? No često je u društvu ona percipirana kao nešto loše, nepristojno ili bahato."
Postoje li srodne duše, što se sve skriva iza vjerovanja u njih i stvara li nam to pritisak?
"Nerealno vjerovanje koje možemo usvojiti temeljem popularne kulture poput romantičnih filmova i ljubavnih pjesama ili pak čitajući o velikim ljubavima opisanima u književnosti jest da je srodna duša netko s kim se savršeno nadopunjavamo. Ako očekujemo da se s nekim moramo savršeno nadopunjavati, to obično znači da očekujemo i da ne bismo trebali imati probleme i da problemi znače da odnos nije dovoljno dobar i vrijedan ostanka u njemu", objašnjava nam Marina Milković i dodaje kako se, suprotno vjerovanju nekih, oko ljubavi treba truditi i raditi.
Kako se riješiti stresa prije razgovora za posao
Psihologinja Andrea Gerčar govorila nam je o načinima na koje se možemo osloboditi stresa ako uz sve što se ove godine dogodilo još moramo i tražiti posao.
"Traženje posla, ili pokretanje vlastitog biznisa, naročito u uvjetima ekonomske krize, izazov je koji zahtijeva velike količine energije, motivacije i vjere u sebe. Važno je da sami sebi odamo priznanje da je to što činimo ili se tek spremamo činiti teško i da traži hrabrost, upornost i strpljenje", savjetuje psihologinja.
Psihologinja savjetuje kako 'preživjeti' blagdane ako nam nisu najljepše doba godine
Neki ih obožavaju, ali nekima je to najgore doba godine. Što kad imamo holiday blues i najradije bismo prespavali blagdane u prosincu? O tome kako se nositi s tim osjećajima te kako pomoći prijateljima ili bližnjima koji se s time bore, pomogla nam je psihologinja Marina Trbus iz Zagrebačkog psihološkog društva.
"Naučeno je u nama da bismo trebali biti sretni, a realno je da smo možda umorni, tužni, usamljeni ili zabrinuti od neizvjesnosti godine koja nailazi. To može stvarati neusklađenost u nama, a time i nemir, nervozu, tjeskobu, ljutnju i tugu", kaže Trbus, koja je dala i neke savjete što učiniti ako se tijekom blagdana osjećamo kao Grinch.